News and Events

2006 SWOSU Summer Graduation List

July 31, 2006

A total of 196 students at Southwestern Oklahoma State University completed requirements for either associate, bachelor’s or master’s degrees this summer on the Weatherford and Sayre campuses.

Students who completed their degrees include:

COLORADO:

  • PARKER—Jonathan Gunn, B.S. in Parks and Recreation.

GEORGIA:

  • KATHLEEN—Wanda Walker, B.S. in Nursing.  

INDIANA:

  • GREENWOOD—Simon Ngari, B.S. in Computer Science-Comp.

MISSOURI:

  • ADRIAN—Steven Smith, B.S. in Parks And Recreation.

NEW JERSEY:

  • SOUTH PLAINFIEL—Ugonna Nnanna, B.B.A. in Accounting.

OKLAHOMA:

  • ALTUS—Brandi Crosnoe, B.S. in Medical Technology; Kortni Konen, B.B.A in Finance; Loran Long, B.S. in Parks and Recreation; Mandy Overstreet, B.S. in Elementary Education; Elizabeth Stephens, B.S. in Nursing
  • ANADARKO—William Harris Jr., M.Ed. in Non Certification Community Counseling; Spencer Strand, Bachelor of Music Education-Instrumental; Chase Wilson, B.B.A. in Management
  • BETHANY—Patricia Orth, M.Ed. in Educational Administration; Reagan Roof, M.Ed. in Educational Administration
  • BLAIR—Jo-Anna Blankenship, B.S. in Nursing; F. Zinn, M.Ed. in Library Media
  • BLANCHARD—Natasha Chapman, B.S. in Health Sciences; Tony Sauter, B.S. in Parks and Recreation
  • BOISE CITY—Melissa Faulkner, M.Ed. in School Counseling
  • BUFFALO—Skye Grimes, M.Ed. in Educational Administration
  • BURNS FLAT—Ricky Ellis, B.B.A. in Management; Lindsey Grigg, B.A. in Communication Arts
  • CANUTE—Kaysee Sheperd, M.Ed. in Non Certification English; Tammy Swickey, B.S. in Parks and Recreation
  • CARNEGIE—Dakota Horn, Master of Music Education
  • CARTER—William Haley, B.S. in Recreation Leadership
  • CHEYENNE—Brenda Whitley, B.S. in Elementary Education
  • CHICKASHA—Lori McNair, B.A. in History
  • CLINTON—Jeni Baker, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation; James Carver, M.Ed. in Non Certification Mathematics; Cathy Catlett, M.S. in School Psychology; Kari Catlett, M.B.A. in Business Administration; Elissa Clayton, B.S. in Health Science; Dustyn Hoffman, B.B.A. in Management; Robert Hudson, M.Ed. in Non Certification English; Candace Iliff, B.B.A. in Accounting; Jarrett Iliff, B.S. in Recreation Leadership; Victoria Stangl, M.Ed. in School Counseling; Roberta Wilcox, B.S. in Computer Science-Info
  • COLBERT—Martha Beagley, B.S. in Parks and Recreation
  • COLLINSVILLE—Dustin Wall, B.S. in Park Law Enforcement
  • COLONY—Trent Flaming, B.S. in Health Science
  • CORDELL—Jerry Burrows, B.S. in Biological Sciences; Elsa Morris, M.Ed. in Non Certification Community Counseling; Chasidy Williams, B.S. in Psychology
  • DEVOL—Christopher Kromer, B.S. in Athletic Training
  • EDMOND—Amberly Babbitt, B.S. in Elementary Education
  • EL RENO—Jamie Eaton, M.Ed. in Educational Administration; Charles Hunt, B.S. in Parks and Recreation; Shirleen Mackety, B.S. in Health Care Administration; Melanie Snodgrass, B.S. in Special Education
  • ELGIN—Kellie Thomas, M.Ed. in School Counseling
  • ELK CITY—Jeremy Cantrell, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation Management; Cheryl Deramus, B.S. in Health Information Management; Alison Low, B.S. in Health Information Management; Marlena Mendez, M.Ed. in Non Certification Social Sciences; Mary Rhynerson, B.S. in Health Science; Marsha Schones, B.S. in Recreation Leadership; Mark Shadaram, M.Ed. in Non Certification Technology; April Steele, B.S. in Health, PE, and Recreation Education and B.S. in Recreation Leadership; Larry  Williams, M.Ed. in Educational Administration; Shannon Yowell, B.B.A. in Marketing
  • ENID—Julie Goins, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation Management; Tom Parker, M.Ed. in Educational Administration
  • ERICK—Sharla Sharp, M.Ed. in School Psychometrist
  • FORT COBB—Kristine Shaw, M.S. in School Psychology
  • GUYMON—Richard Skorepa, M.Ed. in Educational Administration
  • HOBART—Megan Jackson, B.S. in Health Care Administration
  • HOLLIS—J'cinda Dugger, B.S. in Special Education
  • HYDRO—Kimberly Short, B.B.A. in General Business
  • KINGFISHER—Adrian Gomez, Bachelor of Music Education-Instrumental
  • LAWTON—Emily Montgomery, B.A. in Criminal Justice; Daniel Swanson, M.Ed. in Educational Administration
  • MANGUM—Sarah Hamilton, B.S. in Elementary Education
  • MEEKER—Janet McClanahan, B.S. in Psychology
  • MOORE—Craig Edwards, M.Ed. in Educational Administration; Richard Rivera, Bachelor of Music Performance-Orchestra; Jennifer Roberts, B.S. in Biological Sciences; Michael Utesch, Bachelor of Music Education-Instrumental
  • MOUNTAIN PARK—Jo Middick, M. Ed. In Non Certification Parks & Recreation Management; Johnna Osborn, B.S. in Special Education; Aaron Pendergraph, B.S. in Industrial Technology
  • MOUNTAIN VIEW—Lucas Hobbs, M.Ed. in Educational Administration; Eric Pritchard, B.S. in Parks And Recreation; Lindsey Zimmerman, B.S. in Health Information Management
  • MUSTANG—Kyli Calhoun, B.S. in Health Care Administration; Aaron Gray, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation Management
  • NEWKIRK—Adam Leaming, M.Ed. in Educational Administration; Leslee Leaming, M.Ed. in Educational Administration
  • NOBLE—Justin Conkling, Master of Music Performance
  • NORMAN—Angela Parker, Bachelor of Music Education-Vocal; William Tindell, M.Ed. in Non Certification English
  • OAKWOOD—Lisa Nordquist, M.Ed. in Educational Administration
  • OKLAHOMA CITY—Casey Adams, B.B.A. in Accounting; Aeric Creekmore, B.S. in Nursing; Andrea Cross, B.S. in Health Science; Ashley Kenny, Bachelor of Music-Elective Studies; Casey Mappes, B.S. in Natural Sciences Education; Brittany Moody, B.S. in Health Science; Kaushal Patel, B.A. in Interdisciplinary Studies; Elizabeth Stafford, B.A. in Communication Arts; Krista Taylor, B.S. in Elementary Education; Christopher Tipton, B.A. in Criminal Justice; Brandi Ward, B.B.A. in Management
  • OWASSO—Brant Easterling, M.B.A. in Business Administration
  • PERRY—Angela Habben, M. Ed. In Educational Administration
  • PONCA CITY—Micah Perkins, B.A. in Interdisciplinary Studies; Pamela Yost, Bachelor Of Music-Elective Studies
  • POTEAU—Samuel Schumpert, M.Ed. in Non Certification Sports Management
  • ROOSEVELT—Jessica Johnson, B.S. in Special Education
  • RUSH SPRINGS—Stormi Smelley, B.S. in Parks and Recreation
  • SAYRE—Brandi Brown, B.S. in Elementary Education; Nicholas Vidaurri, B.A. in Criminal Justice
  • SENTINEL—Kenna Chennault, M.Ed. in Non Certification Community Counseling
  • STILLWATER—Chris Bilyeu, M.Ed. in Educational Administration
  • SULPHUR—Lyndsey Hines, Bachelor of Music Performance-Vocal
  • THOMAS—Sonya Reyes, B.B.A. in Management
  • TIPTON—Justin Dysart, B.S. in Health Science
  • TISHOMINGO—Kim Kingsbery, B.S. in Health Information Management
  • TURPIN—Michel Werkmeister, B.S. in Recreation Leadership
  • VIAN—Alayna Thomas, B.S. in Health Science
  • WAKITA—Pamela Biby, M.Ed. in Educational Administration
  • WALTERS—Charity Morris, Bachelor of Music Education-Vocal
  • WASHINGTON—Christopher Hayes, Bachelor of Music Performance-Vocal
  • WATONGA—Sheria Cole, B.S. in Health Science; Jimmy Jenkins, B.S. in Health Science; Amy Taylor, M.Ed. in School Counseling
  • WAYNOKA—Tasha Akers, B.S. in Biological Sciences
  • WEATHERFORD—Thamer Al-Jarrah, B.A. in Political Science; Kimberly Anderson, M.Ed. in Non Certification Community Counseling; Natalie Boyett, B.B.A. in Marketing; Arley Buckley, B.S. in Industrial Technology; Tonya Buckner, M.Ed. in School Psychometrist; Paige Clark, M.Ed. in Educational Administration; Audra Davis, B.B.A. in Management; Dustin Drake, B.S. in Parks and Recreation; Donna Drinnon, B.A. in Communication Arts; Courtney Dunn, M.Ed. in Non Certification English; Ashleigh Edwards, B.A. in Communication Arts; Jazzmond Ellis, B.A. in Communication Arts; Keli Frazier, M.Ed. in Non Certification Community Counseling; Gregory Grant Jr., B.S. in Parks And Recreation; Traci Hanes, B.A. in Communication Arts; Rachel Harper, B.S. In Health Science; Tracy Henry, M.Ed. in Special Education; Ryan Houck, Master of Music Performance; Robert Howard, B.B.A. in Marketing; Eric Johns, B.B.A. in Finance; Melissa Jones, M.S. in School Psychology; Nicholas Kliewer, B.B.A. in Finance; Michael  Leafgreen, M.Ed. in Non Certification Sports Management; Jacquelyn Lucas, M.S. in School Psychology; Carolyn Lumpkin, B.S. in Psychology; Carter McDonald, B.S. in Park Law Enforcement; Michael Mckinney, B.A. in Interdisciplinary Studies; Joy Oxford, B.S. in Mathematics; Cliff Prichard, B.S. in Business Administration; Joshua Priddle, B.S. in Health Science; Sheena Pritchett, B.A. in Political Science; Chad Pugh, B.S. in Parks and Recreation; Teresa Segress, Master of Music Performance; Samuel Seybold, B.S. in Health Science; Jennifer Shumpert, B.A. in History; Travis Smith, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation Management; Deborah Theodore, B.B.A. in Accounting; Jenae Tindell, B.S. in Psychology; Justin Tinder, M.Ed. in Non Certification Sports Management
  • WILBURTON—Laurence Raunikar, M.Ed. in Non Certification English
  • YUKON—Aaron Hushbeck, M.Ed. in Educational Administration; Alex Medgaarden, B.S. In Health Science; Roberta Moore, B.A. in Interdisciplinary Studies; Melat Mulugeta, B.B.A. in Management; Russell Radford, M.Ed. in Educational Administration; Kimberly Robertson, B.S. in Health Science; Stacy Simon, B.S. in Health Care Administration; Marshall Taylor, B.S. in Parks and Recreation; Matthew Wedman, B.S. in Health Science; Donna Whetstone, B.S. in Special Education

TEXAS:

  • BURKBURNETT—Matthew Hoover, B.S. in Parks and Recreation
  • GRAPEVINE—Thomas Cortes, Bachelor of Music Performance-Orchestra
  • LUMBERTON—EricWinchester, B.S. in Recreation Leadership
  • ODESSA—Landon Thompson, B.S. in Parks and Recreation
  • PAMPA—Leslee Ammons, B.S. in Health Science
  • PERRYTON—Scott Shackelford, B.S. in Special Education
  • ROCKWALL—Maria Shah, Bachelor of Fine Arts in Graphic Design and  B.A. in Art Education
  • ROXTON—Justin Maness, M.Ed. in Health, PE, and Recreation
  • SNYDER—Jodi Mandrell, Doctor of Pharmacy
  • WEATHERFORD—Jody Smothermon, B.B.A. in Marketing
  • WICHITA FALLS—Krista Barger,  B.A. in Chemistry.

 INTERNATIONAL:

  • INDONESIA—Ferry Budiarto, M.B.A. in Business Administration
  • KENYA—James Gichuki, M.Ed. in Non Certification Social Sciences
  • KUWAIT—Faisal Deshmukh, B.S. in Computer Science-Comp
  • NEPAL—Santosh Bhatt, B.S. in Engineering Physics
  • ZAMBIA—Techaba Asombang, B.B.A. in Management; Khushbu Patel, B.B.A.in Management Information.

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |