News and Events

SWOSU 2006 Fall Graduation List Announced

December 6, 2006

Approximately 304 students from Southwestern Oklahoma State University at Weatherford will complete requirements for either bachelor’s, master’s or doctoral degrees after the current Fall 2006 semester.

These students had the opportunity to participate in the 2006 SWOSU graduation ceremony or go through convocation exercises in 2007 on Saturday, May 12, at 10 a.m. at Milam Stadium on the SWOSU campus.

Students who complete requirements for their degrees this December include:

ALABAMA

  • TUSCALOOSA—JaQuane Williams, B.S. in Parks and Recreation.

COLORADO

  • COLORADO SPRINGS—Jennifer Hutcherson, B.S. in Health Sciences;
  • DEL NORTE—Lauren Treadwell, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management.

KANSAS

  • CEDAR VALE—Lance Rhodd, M.ED. in Educational Administration.

OKLAHOMA

  • ALTUS—Amy Green, B.B.A. in Management; Melissa Gribble, B.S. in Elementary Education; Silvia Gutierrez Araiza, B.B.A. in Management; Mandy Overstreet, B.S. in Elementary Education; Sondra Spencer, M.ED. in School Counseling;
  • ANADARKO—Angela Gibson, B.B.A. in General Business; William Harris Jr., M.ED. in Non Certification Community Counseling; Angie Moser, M.ED. in School Counseling; Michael Sparks, M.ED. in Educational Administration;
  • ARAPAHO—Jerusha Fawver, B.S. in Special Education;
  • BESSIE—Matthew Goeringer, B.S. in Biological Sciences;
  • BETHANY—Ana Diaz, Bachelor of Fine Arts (Two-Dimensional Studies);
  • BLAIR—Mitch Mclaughlin, B.S. in Athletic Training;
  • BLANCHARD—Kerry Bonds, M.ED. in Educational Administration; Tony Sauter, B.S. in Parks and Recreation;
  • BROKEN ARROW—Quynh Do, Doctor of Pharmacy; Glenda Pinion; Doctor of Pharmacy; Amy Snedeker, B.B.A. in Management;
  • BURNS FLAT—Lindsey Grigg, B.A. in Communication Arts; Heidi Oliver, B.S. in Elementary Education; Diane Walters, B.B.A. in  Accounting;
  • BUTLER—Emily Henry, B.B.A. in Finance;
  • CANTON—Wesley Robinson, B.B.A. in Management;
  • CANUTE—Alice Bramlett-Gage, B.S. in Health Sciences; Shiloh Ely, B.B.A. in Accounting;
  • CARNEGIE—Melinda Boyiddle, B.B.A. in Finance; Mandie Kuykendall, M.ED. in School Counseling;
  • CARTER—Tara Cape, B.B.A. in Finance; Melissa Kilhoffer, B.S. in Elementary Education;
  • CATOOSA—Benjamin Copeland, B.B.A. in Management;
  • CHANDLER—Christopher Allen, B.B.A. in Finance;
  • CHATTANOOGA—Robert Friesen, M.ED. in Educational Administration;
  • CHESTER—Claycee Shuck, B.B.A. in Management;
  • CHICKASHA—Rewa Blackstar, M.ED. in Non Certification School Psychometry; Donitta Harris, M.ED. in Non Certification Educational Administration; Carol Pearce, M.ED. in Educational Administration; James Yokum Jr., M.ED. in Educational Administration;
  • CLINTON—Angelica Aispuro, B.A. in Political Science; Jacob Baccus, B.S. in Parks and Recreation; Jeni Baker, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; James Carver, M.ED. in Non Certification Mathematics; Paul Fuentes, B.S. in Psychology; Robert Hudson, M.ED. in Non Certification English; Melody Kliewer, M.ED. in Non Certification Community Counseling; Darii Post, B.B.A. in Management; Rhonda Resendez, B.S. in Elementary Education; Lindsay Smith, B.B.A. in Marketing; Jacqueline Thunderbull, B.A. in History; Robin Tucker, B.S. in Health Sciences;
  • COLLINSVILLE—Adam Lesher, Doctor of Pharmacy; Nathan Rainey, Doctor of Pharmacy;
  • CORDELL—Shelbie Brown, B.B.A. in Marketing; Jessica Damon, B.S. in Health Sciences; Katie Kastner, B.B.A. in Marketing; Ashley Kehl, B.A. in Communication Arts; Kyle Nonast, B.S. in Parks and Recreation; Nicholas Rizzi, B.S. in Biological Sciences;
  • CORN—Lisa Snider, M.B.A. in Business Administration; Sarah Thiessen, B.S. in Athletic Training;
  • CUSHING—Melanie Berlowitz, M.ED. in Educational Administration; Mike Legg, M.ED. in Educational Administration; Sharon Sissom, M.ED. in Educational Administration; William Tuttle, M.ED. in Educational Administration; Cynthia Wayland, M.ED. in Educational Administration; Michael Wayland, M.ED. in Educational Administration; Anthony Wood, M.ED. in Educational Administration; Sally Wright, M.ED. in Educational Administration;
  • CUSTER CITY—Rebecca Kluckner, B.A. in English Education; Emily Long, B.S. in Elementary Education;
  • CYRIL—Nelda McMahan, M.ED. in Educational Administration; Travis Rucker, B.S. in Recreation Leadership;
  • DILL CITY—Mary Cox, B.B.A. in Accounting; Heidi McManaman, B.S. in Elementary Education;
  • DUNCAN—Kimberly Clifton, B.S. in Athletic Training; Larra Kaspereit, B.S. in Elementary Education;
  • DURANT—Johnny Cartwright, B.S. in Engineering Technology;
  • EAKLY—Pedro Deleon, B.B.A. in Finance;
  • EDMOND—Cassandra Davis, B.B.A. in Accounting;
  • EL RENO—Kimberly Colbert, M.S. in School Psychology; Jamie Eaton, M.ED. in Educational Administration; Shirleen Mackety, B.S. in Health Care Administration; Brandi Mickle, B.B.A. in Management;
  • ELGIN—Kimber Nelson, B.B.A. in Finance;
  • ELK CITY—Matthew Cannon B.S. in Psychology; Jeremy Cantrell, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; David Drake, B.S. in Engineering Physics; Michael Foster, B.S. in Athletic Training; Elizabeth Goodman, B.S. in Elementary Education; Tracey Hunter, B.B.A. in Management; Tiffanye King, B.B.A. in Accounting; Andrea Lowell, B.B.A. in General Business; Amanda Perry, B.S. in Health Care Administration; Mark Shadaram, M.ED. in Non Certification Technology; Kristen Tosh, B.A. in English Education; Randy Turney, M.ED. in Educational Administration; Tamela Walker, B.A. in Criminal Justice; Amber Weldon, B.A. in English; Jordan Williamson, B.S. in Recreation Leadership; Amber Wood, B.S. in Elementary Education;
  • ENID—Ryan Black, B.B.A. in Finance; Julie Goins, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; Janet Vega, B.S. in Psychology; Teresa Xu, Doctor of Pharmacy;
  • FAIRVIEW—Kenneth Carmack, M.ED. in Educational Administration; Nicholas Kusch, B.B.A. in Finance;
  • FORT COBB—Amanda Anderson, B.S. in Elementary Education; Miranda Clift, B.S. in English Education;
  • FREDERICK—Kristy Barnett. M.S. in School Psychology; Kati Stevens, M.ED. in Social Sciences; Candace Thomas, B.S. in Computer Science-Info;
  • GEARY—Erin Boatmun, M.ED. in Educational Administration; Jordan Rinehart, B.S. in Health, PE, and Recreation Education; Kyle Spotted Horse, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • GORE—Travis Cockrell, B.S. in Health Sciences;
  • GOTEBO—Ryan Adams, B.S. in Biological Sciences; Erin Worley, Doctor of Pharmacy;
  • GRACEMONT—Donita Birch, B.B.A. in Accounting;
  • GRANDFIELD—Marshall Hargis, B.B.A. in Management;
  • GRANITE—Whitney McCormack, B.S. in Health Sciences;
  • GUTHRIE—Kasey Clymer, B.S. in Athletic Training;
  • GUYMON—Lucas Grounds, B.A. in Political Science; Richard Skorepa, M.ED. in Educational Administration;
  • HINTON—Marshall Dougherty, B.A. in English; Maria Leon, B.A. in Criminal Justice; Cheryl Morales, M.ED. in Educational Administration;
  • HOBART—Brian Alonzo, B.S. in Industrial Technology; Sam Davidson, B.S. in Psychology; Carson Guthrie, B.B.A. in Management; Barbara Harris, B.B.A. in General Business; Christi Myers, B.S. in Health Sciences; Janet Thompson, B.B.A. in Accounting;
  • HOLLIS—Karla Shelby M.ED. in Educational Administration;
  • HYDRO—Joseph Hardesty, B.A. in History Education; Monica Hinojosa, B.A. in Communication Arts; Kayla Horn, B.S. in Elementary Education; Lynnae Smith, B.B.A. in Management;
  • INOLA—Benjamin Watkins, B.S. in Health Sciences;
  • JONES—Anne Choate, B.S. in Health Sciences;
  • KINGFISHER—Meghan Murphy B.A. in English;
  • LAWTON—Donna Baxter, M.ED. in School Psychometrist; Chelsea Crawford, B.A. in Chemistry; Shannon Turman, Doctor of Pharmacy;
  • LONE WOLF—Cassie Straub B.S. in Elementary Education;
  • MANGUM—Dara Banister, Doctor of Pharmacy; Sarah Hamilton, B.S. in Elementary Education; Micah Wendt, M.ED. in Educational Administration;
  • MARLOW—Branden Parker, B.B.A. in Management;
  • MENO—Jesus Trejo B.S. in Athletic Training;
  • MIDWEST CITY—John Henson, B.A. in Art Education;
  • MOORE—Christina Foraker B.S. in Athletic Training; Sami Nelson, B.B.A. in Finance;
  • MOORELAND—Trey Dewald, B.B.A. in Finance;
  • MOUNTAIN PARK—Jo Middick, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; Johnna Osborn, B.S. in Special Education;
  • MOUNTAIN VIEW—James Webb Jr., B.A. in History;
  • MUSKOGEE—Sarah Holcomb, B.S. in Parks and Recreation; Lisa Steinheil, Doctor of Pharmacy;
  • MUSTANG—Wendi Chandler, Doctor of Pharmacy; Kimberly Macemon, B.S. in Special Education;
  • NORMAN—Chelsea Edwards, B.S. in Health Sciences;
  • OKARCHE—Daniella Rogers, B.B.A. in Finance;
  • OKLAHOMA CITY—Serena Bonham, B.S. in Natural Sciences Education; John Bortz, B.S. in Recreation Leadership; Amber Chai, B.S. in Elementary Education; Laura Clark, M.ED. in Educational Administration; Emily Cleek, B.B.A. in Marketing; Andrea Clem, Doctor of Pharmacy; Sean Cole, B.S. in Parks and Recreation; Linda Escalera, Doctor of Pharmacy; Bessy Jacob, Doctor of Pharmacy; Heather James, B.S. in Health Sciences; James Meadors, Doctor of Pharmacy; Lisa Shelton, Doctor of Pharmacy; Timothy White, Bachelor of Social Work;
  • OLUSTEE—Andrew Duffield, M.ED. in Educational Administration; PERKINS—Kimberly Reese, M.ED. in Educational Administration;
  • PERRY—Paula Gottschalk, M.ED. in Educational Administration;
  • PONCA CITY—Kelli Edwards, M.ED. Educational Administration; Carol Matteson, M.ED. in Educational Administration;
  • POTEAU—Samuel Schumpert, M.ED. in Non Certification Sports Management;
  • RED OAK—Jessica Read, B.S. in Health Sciences;
  • ROOSEVELT—Jessica Johnson, B.S. in Special Education; RUSH SPRINGS—Joshua Pendley, B.A. in Criminal Justice;
  • SAPULPA—Travis Cantrell, B.B.A. in General Business and M.ED. in Non Certification Social Sciences;
  • SAYRE—Tasha Keys, B.B.A. in General Business; Travis Reeves, B.B.A. in Finance;
  • SEILING—Samantha Sander, B.S. in Elementary Education;
  • SENTINEL—Kenna Chennault, M.ED. in Non Certification Community Counseling;
  • SHAWNEE—Garion Davenport, B.S. in Psychology; Candace Salas, B.A. in Chemistry;
  • STILLWATER—Chris Bilyeu, M.ED. in Educational Administration; Lori Lively, Doctor of Pharmacy;
  • SULPHUR—Lyndsey Hines, Bachelor of Music Performance (Vocal Music);
  • TAHLEQUAH—Halee Scott Doctor of Pharmacy;
  • TALOGA—Nathaniel Briggs, B.S. in Computer Science-Comp; Michael Jones, M.ED. in Educational Administration; Kristopher Seal, B.S. in Engineering Technology;
  • THOMAS—Zack Brown, B.A. in Criminal Justice; Tyrel Crall, B.S. in Mathematics; Shawn Simpson, B.S. in Industrial Technology;
  • TIPTON—William Walker, B.S. in Athletic Training; Wesley Ward, B.S. in Biological Sciences;
  • TONKAWA—Suzanne Brown, M.ED. in Educational Administration; Ryan Paul, M.ED. in Non Certification Educational Administration;
  • TULSA—Jesus Galvan, Doctor of Pharmacy; Amy Thornburg, Doctor of Pharmacy; Joshua Werth, Doctor of Pharmacy;
  • TUTTLE—Amanda Byrd, M.ED. in Educational Administration; Lance Cobb, M.ED. in Educational Administration; Tina Floyd, M.ED. in Educational Administration; Jason Pennington, M.ED. in Educational Administration; Janet Phipps, M.ED. in Educational Administration; Dustin Smith, B.A. in History; David Streater, M.ED. in Educational Administration;
  • WASHINGTON—Colt Allison, B.S. in Health, PE, and Recreation Education;
  • WATONGA—Kolby Bizzell, B.B.A. in Accounting; Cindy Farris, M.ED. in Natural Sciences Secondary Education; Larry Ross, B.A. in History Education;
  • WEATHERFORD—Kimberly Anderson, M.ED. in Non Certification Community Counseling; Eloise Beasley, B.B.A. in Marketing; Adam Brownback, B.S. in Industrial Technology; Rodney Brumbelow, Doctor of Pharmacy; Arley Buckley, B.S. in Industrial Technology; Brett Cunningham, B.S. in Psychology; Ashleigh Edwards, B.A. in Communication Arts; Adrienne Frame, B.A. in Communication Arts; Jaimie Garr, B.S. in Psychology; Jaime Gomez Pardo, B.B.A. in Accounting; Lisa Grant, B.S. in Special Education; Gregory Grant Jr., B.S. in Parks and Recreation; Zachary Grossman, B.A. in Communication Arts; Traci Hanes, B.A. in Communication Arts; Jessie Henley, B.A. in Criminal Justice; Jason Jackson, M.ED. in Non Certification Sports Management; Allison Johnson, B.S. in Elementary Education; Andrew Johnson, B.S. in Parks and Recreation; Wendy Johnson, M.ED. in Non Certification Sports Management; Kari Jones, M.B.A. in Business Administration; Josiah Keeton, B.S. in Parks and Recreation; Ryan Kelley, B.S. in Computer Science-Info; Gregory Koch, B.A. in Chemistry; Lindy Kromer, B.S. in Health Sciences; Michael Leafgreen, M.ED. in Non Certification Sports Management; Jessica Lee, B.B.A. in Finance; Skyler Lusnia, B.B.A. in Finance; Valerie McKee, B.B.A. in Management; Rosanne Nardoni-Butler, M.S. in School Psychology; Cassandra Padilla, B.B.A. in Accounting; Regi Price II, B.B.A. in Finance; Sara Puett, B.A. in Social Sciences Education; Angela Raines, B.S. in Health Sciences; Kacie Ralph, B.S. in Elementary Education; Bonnie  Ridley, B.S. in Elementary Education; Renissa Roberts, B.B.A. in Accounting; Brandi Roper, B.S. in Health Care Administration; Jordan Sallaska, M.B.A. in Business Administration; Melissa Settles, B.B.A. in Management; Joshua Switzer, B.S. in Parks and Recreation; Crystal Theis, B.B.A. in Accounting; Justin Tinder, M.ED. in Non Certification Sports Management; Michael Walkup, Doctor of Pharmacy; Zachary Willis, B.B.A. in Accounting; Jennie Yow, B.B.A. in Accounting;
  • WOODWARD—Lance Despain, B.B.A. in Management; Amanda Razien, B.A. in Communication Arts;
  • WRIGHT CITY—Dwayne Hack, B.S. in Health Sciences;
  • YUKON—Stacia Fudickar, M.ED. in Educational Administration; Donna Kaiser, M.ED. in Educational Administration; Travis Mangum, M.B.A. in Business Administration; John Mease, B.A. in Art; Michelle Moon, Doctor of Pharmacy; Steve Morin, B.B.A. in Management; Jessica Thompson, Doctor of Pharmacy; Matthew Wedman, B.S. in Health Sciences; Ann Willett, M.ED. in Educational Administration.

TEXAS

  • AMARILLO—Jennifer Buccola, B.S. in Parks and Recreation; Tyson Mooring, B.S. in Health, PE, and Recreation Education;
  • BURKBURNETT—Peyton Rhude, B.B.A. in Accounting;
  • CANADIAN—Christine Pankratz, B.S. in English Education;
  • CONROE—Gretchen Glaspy, Doctor of Pharmacy;
  • DALLAS—Diane Hernandez, B.S. in Health Care Administration;
  • GAINESVILLE—Sonja Reynolds, Doctor of Pharmacy;
  • GEORGETOWN—Alysia Hauser, M.ED. in Educational Administration;
  • GODLEY—Joshua Thomas, B.S. in Engineering Technology;
  • HEDLEY—Joshua Collins, B.S. in Parks And Recreation;
  • LIBERTY—Charles Bolds, B.B.A. in Finance;
  • MULESHOE—Deepa Bhakta, Doctor of Pharmacy;
  • QUANAH—Ryan Wells, Doctor of Pharmacy;
  • ROWLETT—Eric Johnson, B.S. in Recreation Leadership;
  • RULE—Jeremy Logan, Doctor of Pharmacy;
  • STINNETT—Garrett Rodriguez, Bachelor of Music Performance (Orchestra) and Bachelor of Music-Elective Studies;
  • WELLINGTON—Andrew Devoss, Bachelor of Fine Arts in Graphic Design;
  • WICHITA FALLS—Aaron Godsey, Bachelor of Social Work; Jason Pelz, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management.

INTERNATIONAL

  • HONG KONG—Yiu Ka Chan, Master of Music Performance;
  • NEPAL—Adarsha Koirala, B.S. in Biological Sciences;
  • NIGERIA—Zaharadeen Garuba, B.B.A. in Management;
  • VIETNAM—Anh Nguyen, B.B.A. in Finance;
  • ZAMBIA—Techaba Asombang, B.B.A. in Management; Tushar Bulsara, B.B.A. in Management; Khushbu Patel, B.B.A. in Management.

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |