News and Events

2007 SWOSU Summer Graduation Lists

July 31, 2007

A total of 198 students at Southwestern Oklahoma State University completed requirements for either associate, bachelor’s or master’s degrees this summer on the Weatherford and Sayre campuses.

ARIZONA

  • ARIZONA CITY—Daniel Rogers, B.B.A. in Marketing.

KANSAS:

  • KINSLEY—Susan Bagby, Doctor of Pharmacy.

MISSOURI:

  • ADRIAN—Steven Smith, B.S. in Parks and Recreation.

NEW MEXICO:

  • ARTESIA—Daryl Savage, B.B.A. in Finance.

OKLAHOMA:

  • ALTUS—Matthew Davis, B.S. in Parks and Recreation; Lauren Lee B.S. in Special Education; Robert McMahan, B.B.A. in Management; Tangela Pappo, B.B.A. in Management;
  • ANADARKO—Raymond Addison, M.ED. in School Counseling; Kenneth Bauman, M.ED. in Educational Administration; Robin McElhaney, M.ED. in Educational Administration;
  • APACHE—Tara Torres, B.S. in Health Science;
  • BEGGS—Mindy Smith, B.B.A. in General Business;
  • BIXBY—Deanna Campbell, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • BLACKWELL—Melissa Corn, M.ED. in Educational Administration;
  • BUFFALO—Crystal Lamle, M.ED. in School Counseling;
  • BURNS FLAT—Emily Avera, B.A. in English; Megan Birdwell, B.S. in Elementary Education;
  • BUTLER—Matthew Baker, B.S. in Park Law Enforcement;
  • CALERA—Mindi Weeks, B.S. in Parks and Recreation;
  • CANUTE—Laura Finnell, B.S. in Health Science and B.B.A. in Accounting;
  • CARTER—Kelli Wood, B.B.A. in Marketing;
  • CHECOTAH—Jameka Warrior, B.S. in Medical Technology;
  • CHEYENNE—Amanda Maddox, B.S. in Elementary Education; Ryan Nalley, B.B.A. in Marketing; Betsy Roark, M.S. in School Psychology;
  • CHICKASHA—Jeffery Barrett, M.ED. in Educational Administration; Sharon Brauer, M.ED. in School Counseling;
  • CHOCTAW—Candie Moore-Radcliff, M.S. in School Psychology;
  • CLINTON—Robina Coffey, M.ED. in Educational Administration; Chad Duff, B.S. in Industrial Technology; Hoi Geswender, M.ED. in Educational Administration; Betty Hendrix, M.Ed. in Non Certification Community Counseling; Kyla Hodges, B.B.A. in Management; Gabriela Torres, B.B. A. in Finance;
  • COLONY—Chet Payne, B.S. in Health Science;
  • CORDELL—Joseph Sandberg, B.B.A. in Accounting;
  • CORN—Keith Peters, B.B.A. in Accounting and B.S. in Mathematics; Sarah Thiessen, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management;
  • CYRIL—Travis Rucker, B.S. in Recreation Leadership;
  • DEVOL—Nona Laminack, M.ED. in School Counseling;
  • DUNCAN—John Heim, B.B.A. in Finance; Angela Rouse, M.ED. in Educational Administration;
  • DURANT—Melissa Scott, B.S. in Psychology;
  • EL RENO—Amanda Murdock, B.S. in Special Education;
  • ELK CITY—Danny Britton, B.S. in Elementary Education; Darren Danielson, M.ED. in Educational Administration; Susan Featherston, M.B.A. in Business Administration; Jeremy Iglesias, B.B.A. in Accounting; Camellia Jackson, M.B.A. in Business Administration; Jennifer Jones, B.A. in Chemistry; Jason Scheck, M.ED. in Educational Administration; Vanna Simmons, B.B.A. in Marketing; Melissa Storm, B.A. in Interdisciplinary Studies; John Stringer, B.B.A. in Finance; Kimberly Whitson, B.A. in Art Education; Jordan Williamson, B.S. in Recreation Leadership; Jay Wood, M.ED. in Educational Administration; Autumn Wright Wood, M.ED. in School Counseling;
  • ENID—Rachael Duke, Bachelor of Music Education-Instrumental; Erin Miller, B.S. in Health Information Management;
  • ERICK—Amy Janz, B.S. in Elementary Education;
  • FAIRFAX—Melissa Keeler, M.ED. in School Counseling;
  • FAIRVIEW—Fred Penner, B.B.A. in Management;
  • FLETCHER—Georgia Miller, B.S. in Psychology;
  • FORGAN—R. Kerr, M.ED. in Educational Administration;
  • FORT COBB—Lacy Johnson, B.S. in Psychology;
  • FOSTER—Carly Powell, B.B.A. in Marketing;
  • FREDERICK—Rodney Calhoun, M.ED. Educational Administration;
  • FREEDOM—Barclay Holt, M.ED. in Educational Administration; Camille Holt M.ED. in Educational Administration;
  • GEARY—Randal Kiener, B.S. in Medical Technology; Brenda Kurtz, M.ED. in Non Certification Early Childhood Education;
  • GORE—Travis Cockrell, B.S. in Health Science;
  • GUTHRIE—Kelly Beeby, M.ED. in Educational Administration;
  • GUYMON—Garry Albright, M.B.A. in Business Administration;
  • HAMMON—Andrew Creach, B.B.A. in Management;
  • HINTON—Angela Krieger, Master of Music Education; Julie Lamb, M.ED. in Non Certification Community Counseling;
  • HOBART—Kendra Hines, B.S. in Health Science; Chelsea Quintero, B.B.A. in Accounting; Kimberly Reed, M.ED. in Educational Administration; Becky Smith M.ED. in School Counseling;
  • HOLLIS—Donna Hudspeth, B.S. in Elementary Education; Julie Rigsby, B.B.A. in Accounting; Michelle Rippetoe, B.S. in Health Science and B.S. in Medical Technology;
  • HOOKER—Amanda Cole, B.S. in Special Education;
  • HYDRO—Joseph Hardesty B.A. in History Education; Jana Johnson, B.S. in Health Care Administration; Kayci North, B.S. in Health Science; Cherilen Slagell, B.S. in Health Information Management and B.S. in Health Care Administration;
  • KINGFISHER—Gregory Brueggen, B.S. in Psychology; Tracy DeShazo, B.S. in Elementary Education; James Hunt, B.S. in Park Law Enforcement;
  • LAWTON—Kelly Corpuz, M.ED. in School Counseling; Yolanda Lackey, Bachelor of Music Education-Instrumental; Anna MacDonald Rivera, Bachelor of Music Education-Instrumental; Rachel Maysick, B.S. in Health Science; Sarah Owens, M.ED. in School Counseling;
  • LINDSAY—Ryan Cansler, B.B.A. in Finance;
  • LONGDALE—John Patterson, B.A. in History;
  • MANGUM—Heather Klein, B.S. in Special Education;
  • MARTHA—Deborah Dunn, M.ED. in Educational Administration;
  • MEEKER—Sandra Chalenburg, M.ED. in Educational Administration;
  • MIAMI—Jeremy Gleaves, B.S. in Medical Technology;
  • MORRISON—Christy Williams, M.ED. in Educational Administration;
  • MOUNTAIN VIEW—Jenna Zimmerman, B.S. in Health Information Management;
  • MUSTANG—Carrie Compton, M.ED. in School Counseling;
  • NORMAN—Stanley Nzuonkwelle, B.S. in Health Science; Whitney Wallace, Bachelor of Social Work;
  • OKEENE—Devon Krause, Bachelor of Music Performance;
  • OKLAHOMA CITY—Floyd Brown, M.ED. in Educational Administration; Lara Davis, B.S. in Special Education; Lindsey Johnson, B.S. in Health Information Management; Quynh-Nhu Lam, B.S. in Biological Sciences; Pamala McCier , B.S. in Nursing; Apryl Owens, M.ED. in Non Certification Social Sciences; Teena Pappy, B.S. in Elementary Education;
  • OLUSTEE—Kari Pryor, M.ED. in Educational Administration; Adam Switzer, B.S. in Medical Technology;
  • OWASSO—Elizabeth Stafford, B.A. in Communication Arts; Michael Zamor, B.S. in Psychology;
  • PERRY—Mark Cole, B.S. in Parks And Recreation;
  • POND CREEK—Jill Halcomb, M.ED. in Educational Administration; David Kerr, M.ED. in Educational Administration; Jamie Ronck, M.ED. in Educational Administration; Arnold Smith, M.ED. in Educational Administration;
  • RED ROCK—Alicia Petty, B.S. in Health Science;
  • ROCKY—Rocky Diffendaffer, B.S. in Health, PE, and Recreation;
  • RUSH SPRINGS—Bryan Brantley, M.ED. in Educational Administration; Stormi Smelley, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management;
  • SAYRE—Amy Lowder, B.B.A. in Finance;
  • SEILING—Traci Hoffman, B.A. in Communication Arts;
  • SENTINEL—Donna Ball, B.S. in Health Information Management;
  • SHADY POINT—Shelly Cothran, B.S. in Biological Sciences;
  • STIGLER—Andrea Oldham, B.S. in Parks And Recreation;
  • STILLWATER—Chris Bilyeu, M.ED. in Educational Administration; Shelbie Jenkins M.ED. in Educational Administration; Kaleb Jones, M.B.A. in Business Administration; Justin Mills, M.ED. in Educational Administration; John Stokes, M.ED. in Educational Administration;
  • THOMAS—John Hamar, M.ED. in Educational Administration;
  • TIPTON—Amy Osborne, M.ED. in School Psychometrist; David Searcy, B.A. in Political Science;
  • TONKAWA—Suzanne Mayo M.ED. in Educational Administration; Deborah Staton, M.ED. in Educational Administration;
  • TUTTLE—Dustin Smith, B.A. in History;
  • WATONGA—Lauren Coleman, B.S. in Elementary Education; Roberta Osage, M.ED. in Non Certification Community Counseling;
  • WAURIKA—Jeremy Hogan, M.ED. in Educational Administration; Cody Simmons, M.ED. in Educational Administration;
  • WEATHERFORD—Devin Black, B.S. in Psychology; Nicholas Brennfoerder, B.A. in History; Kyle Bridges, B.S. in Park Law Enforcement; Ruby Brown, B.S. in Health Science; Colette Cooper, Bachelor of Music Performance; Tracy Corbin, B.S. in Health Care Administration; Jonathan Cornelsen, B.S. in Parks and Recreation; Ryan Depew, B.A. in Interdisciplinary Studies; Kelly Earles M.ED. in Non Certification Community Counseling; Zachary Grossman, B.A. in Communication Arts; Jeffrey Hare, B.B.A. in General Business; Thomas Harper, B.B.A. in General Business; Lori Hatfield,  B.A. in Communication Arts; Patrick(Pat) Hixon, B.A. in Political Science; Jeremy Hood, B.A. in English Education; Sherrie Johnson, M.ED. in School Counseling; Josiah Keeton, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; Jeffrey Keller, B.S. in Parks and Recreation; Kasey Kliewer, B.S. in Parks And Recreation; Bo Kroener, B.B.A. in Marketing; Carli Ludlow, B.S. in Health Sciences ; Keith Manney, B.B.A. in accounting; Rebecca Manney, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; Karl Meigs, M.B.A. in Business Administration; Kem Mendizabal. B. A. in Communication Arts; Angela Millspaugh, M.ED. in School Counseling; Joshua Mouser, M.B.A. in Business Administration; Dustin Nichols, B.B.A. in Management; Jamie Palesano, B.B.A. in Marketing; Anthony Pannell Jr., Bachelor of Social Work; Jason Pye, B.A. in History; Barbara Smith, B.S. in Nursing; Ryan Watford, M.B.A. in Business Administration; Peggy Wehba, B.S. in Health Science; Jessica Wilson, B.S. in Elementary Education; Roger Wood, B.S. in Parks And Recreation;
  • WOODWARD—Ericka Beaty, M.B.A. in Business Administration;
  • YUKON—Wendy Caldwell, B.B.A. in Accounting; Brandon Cary, M.ED. in Educational Administration; Denley Cary, M.ED. in Educational Administration; Jennifer Wojtek, M.ED. in Educational Administration.

TEXAS:

  • BURKBURNETT—Pansy Stidom, M.ED. in Non Certification Community Counseling;
  • GAINESVILLE—Elisa Endres, Bachelor of Music Performance (Orchestra); and Bachelor of Music Education-Instrumental;
  • MIDLAND—Casey Adams, M.B.A. in Business Administration;
  • WAXAHACHIE—Amanda Fletcher, B.A. in Art Education.

INTERNATIONAL:

  • CAMEROON—Djufo Yimfor, B.S. in Health Science; ZAMBIA—Kunal Patel, B.B.A.in ACCOUNTING.

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |