News and Events

SWOSU Students Complete Degrees in December

December 12, 2007

Approximately 298 students from Southwestern Oklahoma State University at Weatherford will complete requirements for either bachelor’s, master’s or doctoral degrees after the current Fall 2007 semester.

These students had the opportunity to participate in the 2007 SWOSU graduation ceremony or go through convocation exercises in 2008 on Saturday, May 10, at 10 a.m. at Milam Stadium on the SWOSU campus.

Students who complete requirements for their degrees this December include:

ARIZONA

  • PHOENIX—Shane Austin, M.ED. in Health and Physical Education.

ARKANSAS

  • SPRINGDALE—Sandra Souvannachak, B.S. in Health Sciences.

KANSAS

  • GARDEN CITY—Robin Stocking, Doctor of Pharmacy;
  • TOPEKA—Steven Strobel, B.S. in Parks and Recreation;
  • WICHITA—Kacy Burnett, B.S. in Parks and Recreation.

MISSISSIPPI

  • OKOLONA—Reginald Gunn, B.S. in Parks and Recreation.

MISSOURI

  • ATLANTA—James Sangster, B.S. in Health Sciences.

NEW MEXICO

  • SANTA FE—Jessica Gonzales, B.A. in History.

OKLAHOMA

  • ALTUS—Loran Andrews, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; William Carman, B.B.A. in Management; Lindsey Dorton, B.S. in Elementary Education; Danielle Jones, B.S. in Elementary Education; Robert  McMahan, B.B.A. in Management; Christie Rogers, B.A. in English; Kaylee Thornbrough, B.S. in Elementary Education; Warren Winters, B.S. in Parks and Recreation;
  • ALVA—Amanda Isenbart, Bachelor of Music Education-Vocal;
  • ANADARKO—Cassi Crowell, B.S. in Natural Sciences Education; Ruth Oliphant, M.ED. in School Counseling;
  • ARAPAHO—Christal Allen, B.S. in Parks and Recreation; Candy Davis, B.B.A. in Marketing; Adam Hampton, B.S. in Park Law Enforcement;
  • ARDMORE—David Hagan, Bachelor of Music Education-Instrumental;
  • ARNETT—Bryan Miller, B.S. in Industrial Technology; Coby Nelson, M.ED. in Educational Administration;
  • BARTLESVILLE—Jerusha Coward, Doctor of Pharmacy;
  • BESSIE—Jennifer Mahan, B.S. in Elementary Education;
  • BINGER—Torri Buie, B.B.A. in Management; Freda Walsh, B.S. in Early Childhood Education;
  • BLAIR—Matt Levick, B.S. in Park Law Enforcement; Darrell Splawn, B.S. in Park Law Enforcement;
  • BLANCHARD—Lavina Crowell, B.A. in Interdisciplinary Studies; Mary Heller, M.ED. in Educational Administration;
  • BUFFALO—Kent Wilkerson, B.A. in Chemistry;
  • BURNEYVILLE—James Higdon, M.ED. in Educational Administration;
  • BUTLER—Matthew Baker, B.S. in Park Law Enforcement;
  • CACHE—Russell Goodman, Doctor of Pharmacy;
  • CALERA—Mindi Weeks, B.S. in Parks and Recreation;
  • CANTON—Jennifer Hightower, Doctor of Pharmacy;
  • CARNEGIE—Amanda Pearl, B.S. in Nursing;
  • CEMENT—Jeanette Ellis, M.ED. in Educational Administration;
  • CHATTANOOGA—Randy McKee, M.ED. in Educational Administration;
  • CHESTER—Derrick Daugherty, B.S. in Engineering Technology;
  • CHEYENNE—Amanda Maddox, B.S. in Elementary Education;
  • CHICKASHA—Susan Hartman, M.ED. in Educational Administration; Sherry Holdge, M.ED. in Educational Administration; Cody McHugh, M.ED. in Educational Administration; Lisa Taylor, M.ED. in Educational Administration; Sharon Thompson, M.ED. in Educational Administration; Delma Threadgill, M.ED. in Educational Administration;
  • CHOCTAW—Rachel Adams, Doctor of Pharmacy; Candie Moore-Radcliff, M.S. in School Psychology;
  • CLAREMORE—Kathleen Roach, Doctor of Pharmacy;
  • CLINTON—Angelica Aispuro, B.A. in Political Science; Jacob Baccus, B.S. in Parks and Recreation; Amanda Campbell, M.ED. in Educational Administration; Melinda Dupree, B.S. in Psychology; Angela Farmer, B.S. in Elementary Education; James Thomason, B.S. in Computer Science;
  • COLONY—Chet Payne, B.S. in Health Sciences;
  • CORDELL—Amy Boecker, M.ED. in Educational Administration; Melody Bowen, B.A. in Communication Arts; Shiloh Martin. M.ED. in Non Certification Community Counseling; Michael Mayerich, B.B.A. in Management; Robert Schollenbarger, B.B.A. in Management; Kimberly Schulz, B.A. in History Education;
  • CORN—Debra Colston, B.S. in Psychology; Darolyn Melton, M.ED. in Non Certification Community Counseling; Benjamin Snider, B.S. in Engineering Technology;
  • CUSHING—Martha Cackler, M.ED. in Educational Administration; Rhonda Hunt, M.ED. in Educational Administration; Joyce Morgan, M.ED. in Educational Administration; Cynthia Ramsey, M.ED. in Educational Administration; Laural Wade, M.ED. in Educational Administration; Stacy Weaver, M.ED. in Educational Administration;
  • CUSTER CITY—Emily Long, M.ED. in Early Childhood Development;
  • DEPEW—Keri Terronez, B.S. in Elementary Education;
  • DUNCAN—Summer Lumley, B.S. in Health Care Administration; Cody Ward, B.B.A. in Finance;
  • DURANT—Sarah Mahdy, Doctor of Pharmacy;
  • EAKLY—Alba Deleon, B.A. in Art Education;
  • EDMOND—Carissa Abernathy, M.B.A. in Business Administration; Meghan Flowers, B.A. in Communication Arts; Steven Leverich, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • EL RENO—Mitchell  Craiger, B.A. in Communication Arts; Michael Melvin, B.B.A. in Finance;
  • ELGIN—Dustin  Donnell, B.S. in Industrial Technology;
  • ELK CITY—Jessica Callander, B.S. in Health Sciences; Susan Featherston, M.B.A. in Business Administration; Lindsay Fletcher, B.B.A. in Management; Jace Foreman, M.ED. in Non Certification Sports Management; Kyle Kilhoffer, B.B.A. in Finance; Shauna Moran, B.B.A. in Finance; Sherry Williams, B.S. in Elementary Education; Juliane Woolslayer, M.ED. in School Counseling;
  • ENID—Kara Blubaugh,  M.B.A. in Business Administration; Alexis Dugger, M.B.A. in Business Administration; Rachael Duke, Bachelor of Music Education-Instrumental; Erin Miller, B.S. in Health Information Management; Kirsten Scott, B.B.A. in Finance;
  • FAIRVIEW—Marta Haworth, M.ED. in School Counseling;
  • FARGO—Cindy Woods, M.ED. in Educational Administration;
  • FAY—Ariana Farris, B.A. in Communication Arts;
  • FLETCHER—Georgia Miller, B.S. in Psychology;
  • FORT COBB—Sheri May, M.ED. in Non Certification Community Counseling; Rocky Wilson, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • FOSS—Marjorie Simmons, B.S. in Elementary Education;
  • FREDERICK—Kimberlee Depew, B.S. in Health Care Administration; Cecil Duke, B.S. in Parks and Recreation; Stephanie Loar, B.B.A. in Accounting;
  • GEARY—Robert Ford, B.S. in Psychology;
  • GLENPOOL—Kevin Green, B.A. in Chemistry;
  • GOODWELL—Cody Cooksey, B.A. in Political Science;
  • GRACEMONT—Donita Birch, M.B.A. in Business Administration;
  • GUYMON—Jimmy Steinbach, M.ED. in Educational Administration;
  • HAMMON—Laura  Hawkins, M.ED. in School Psychometrist;
  • HENNESSEY—Tony Harris, B.S. in Park Law Enforcement;
  • HINTON—William Andes, B.S. in Park Law Enforcement;
  • HOBART—Kimberly Binghom, M.ED. in School Counseling; Nathan Hunn, B.S. in Computer Science; Kimberly Reed, M.ED. in Educational Administration; Becky Smith, M.ED. in School Counseling; Jenny White, M.ED. in Non Certification Community Counseling;
  • HYDRO—Jenna Abbott, B.S. in Mathematics Education; Joseph Hardesty, B.A. in History Education; Kayci North, B.S. in Health Sciences; Rhonda Whitley, B.S. in Elementary Education;
  • KINGFISHER—Gregory Brueggen, B.S. in Psychology; Steven Farrar, B.S. in Health Sciences; Carmel Rose, M.ED. in Educational Administration;
  • LINDSAY—Ryan Cansler, B.B.A. in Finance;
  • LOOKEBA—Jamie Jeffrey, B.S. in Health and Physical Education;
  • MANGUM—Ashley Slaton, B.S. in Nursing;
  • MARLAND—Courtney Gurley, B.S. in Elementary Education;
  • MARLOW—Gretchen Morris, Master of Music Education; Tommy Searcy II, B.A. in Political Science;
  • MEEKER—Richard  Chalenburg, M.ED. in Educational Administration;
  • MIDWEST CITY—Robert Zenner, Doctor of Pharmacy;
  • MOORE—Lorne Howell, B.S. in Health Sciences; Deborah Redden, B.S. in Nursing;
  • MUSKOGEE—Crystal Clay, B.S. in Mathematics Education; Tristan Cummings, B.B.A. in Management;
  • MUSTANG—William Allen Jr., M.ED. in Educational Administration; Carrie Compton, M.ED. in School Counseling; Deanna Hughes, B.B.A. in Marketing;
  • MUTUAL—Dustie Shryock, M.ED. in Educational Administration; James Shryock, M.ED. in Educational Administration;
  • NEWCASTLE— Megan McLean, B.S. in Psychology; Katherine Tait, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • NORMAN—Jessica Coots, B.S. in Elementary Education; Yomi Faboro, B.S. in Parks and Recreation; Mikel Jones, B.A. in Communication Arts; Brian Richter, B.S. in Elementary Education; James Sandidge, B.B.A. in Marketing;
  • OKARCHE—Nicholas Crossley, B.B.A in Finance;
  • OKEENE—Daniel Goforth, B.A. in Communication Arts;
  • OKLAHOMA CITY—Stephanie Altenhofel, B.S. in Biological Sciences; Cassandra Davis, M.B.A. in Business Administration; Gregory Franklin, B.A. in Criminal Justice; Lindsey Johnson, B.S. in Health Information Management; Jennifer Le, Doctor of Pharmacy; Jeffery (Jeff) Macha, Doctor of Pharmacy; Katherin Martin, B.A. in Communication Arts; Apryl Owens, M.ED. in Non Certification Social Sciences; Dat Pham, Doctor of Pharmacy; Mark Pierce, M.ED. in Educational Administration; Bryan Poole, B.S. in Health and Physical Education; Cherilyn Pritchett, B.S. in Biological Sciences; Lesha Taylor, M.ED. in School Counseling;
  • OOLOGAH—Rebecca Pruett, M.ED. in School Counseling;
  • OWASSO—April Nash, B.S. in Psychology;
  • PAULS VALLEY—Adam Frame, Bachelor of Music Education-Vocal;
  • PERKINS—Megan Alexander, B.A. in Communication Arts;
  • PONCA CITY—Paige Marsh, M.ED. in Special Education;
  • REYDON—Brian Chandler, B.A. in Political Science;
  • ROCKY—Stoney Hart, B.S. in Health and Physical Education; Marilou Schantz, B.S. in Elementary Education; Dusty Tittle, B.S. in Park Law Enforcement;
  • ROLAND—Lenzie Matlock, B.S. in Biological Sciences;
  • ROOSEVELT—Sherri Funkhouser, M.ED. in School Counseling;
  • RUSH SPRINGS—Karrie Charlson, B.S. in Technology Education; Craig Krieger, Bachelor of Music Education-Instrumental;
  • SAYRE—Patrick King, B.S. in Health Sciences; Dena Mackey, B.S. in Parks and Recreation; Jade Whitehead, B.S. in Health Sciences;
  • SEILING—Savanna Snyder, B.B.A. in Accounting;
  • SENTINEL—Julie Barnett, B.A. in Communication Arts; Kody Suanny, M.ED. in Non Certification Community Counseling; Shena Wilson, M.B.A in Business Administration;
  • SHARON—Christopher Syms, M.ED. in Educational Administration; Jill Syms, M.ED. in Educational Administration;
  • SHATTUCK—Mindy Hawthorne, B.S. in Special Education; Kasandra Nelson, M.ED. in Educational Administration;
  • STILLWATER—Terry Burris, M.ED. in Educational Administration; Elizabeth Dyck, B.S. in Parks and Recreation; George Horton, M.ED. in Educational Administration;
  • TAHLEQUAH—Brian Hail, B.S. in Nursing;
  • TALOGA—Monty Kirk, B.B.A. in Management; Allyn Powell, B.B.A. in Accounting; Ronna Ward, B.S. in Psychology;
  • THOMAS—David Hightower Jr., B.B.A in Accounting; John Pickens, B.S. in Park Law Enforcement; Paul Wingard, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • TONKAWA—Karie Linsenmeyer, M.ED. in Educational Administration;
  • TRYON—Daniel McEntire, M.ED. in Educational Administration;
  • TULSA—Anne Massey, Doctor of Pharmacy; Thomas Massey, Doctor of Pharmacy; Mia Stites, Doctor of Pharmacy;
  • TUTTLE—Bruce Long, M.ED. in Educational Administration;
  • UNION CITY—James Pappe, B.B.A. in Finance;
  • VERDEN—Debra Morse, B.S. in Parks and Recreation;
  • WAGONER—Nicole Myers, B.S. in Early Childhood Education; Amanda Shipley, Doctor of Pharmacy;
  • WATONGA—Lacy Cagle, B.B.A in Finance; Maggie Fuchs, B.A. in English Education; Bobbi Lake, B.S. in Elementary Education;
  • WEATHERFORD—Shelby Adams, B.B.A. in Accounting; Cassie Birket, B.S. in Health Sciences; Leonard Bruster II, B.A. in History Education; Amy Burd, Doctor of Pharmacy; Jason Callan, B.B.A. in Accounting; Tamara Christian, B.B.A. in Finance; Christina Corning, B.B.A. in Finance; Henry(Dusty) Deaton, B.S. in Parks and Recreation; Michelle Dodgen, M.ED. in School Counseling; Rebecca Geiger, Doctor of Pharmacy; Austin Graves, B.B.A. in Finance; Kelly Groves, B.S. in Psychology; Kasandra Gurtner, B.S. in Biological Sciences; Ellen Hamburger, B.B.A. in Marketing; Garren Harms, B.S. in Health Sciences; Nicholas Harvell, B.A. in Interdisciplinary Studies; Tonja Hawley, Doctor of Pharmacy; Jessie Henley, M.ED. in Non Certification Community Counseling; Chasidy Hulsey, B.S. in Elementary Education; Kerri Kos, B.A. in History; Tami Lindsey, B.S. in Health Care Administration; Michael Linley, B.B.A. in Finance; Leandra Mallory, B.A. in Communication Arts; Rebecca Manney, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; Carissa Marquis, B.B.A. in Finance; Clifford McElroy, B.A. in Political Science; Adrianne Nwankwo, B.B.A. in Marketing; Frederick Price, B.B.A. in Accounting; Terri Quinn, M.ED. in Non Certification Health Sciences & Microbiology; Matthew Reed, B.S. in Engineering Technology; Brian Robertson, M.ED. in Health and Physical Education; Timothy Smith, B.S. in Parks and Recreation; Lynn Stephenson, B.S. in Health Sciences; Kristina Thomas, B.S. in Recreation Leadership; Johnathon Tidenberg, B.S. in Parks and Recreation; Michael Tidwell, Bachelor of Music Performance (Orchestra); Heath Vogt, B.S. in Parks and Recreation; Michael Webb, B.S. in Parks and Recreation; Christopher Wheeler, B.S. in Health Care Administration; Jessica Wheeler, B.B.A. in Marketing; Joshua Williams M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management; Lauren Williams, B.S. in Elementary Education; Roger Wood, B.S. in Parks and Recreation; Austin Wuthrich, B.A. in History; Diane Yoder, B.B.A. in Finance;
  • WOODWARD—Steven Earp, M.B.A. in Business Administration; Brent Hubbard, M.B.A. in Business Administration; Jason Moore, B.B.A. in Finance;
  • YUKON—Daniel Brown, M.ED. in Educational Administration; Aaron Espolt, M.ED. in Educational Administration; Mark Pendergraft, B.A. in Criminal Justice; Michelle Pontikos, M.ED. in Educational Administration; Robert Rattan, B.S. in Parks and Recreation; Brittany Spaulding, B.S. in Psychology; Alyssa Vowell, M.B.A. in Business Administration.

TENNESSEE

  • CLARKSVILLE—Michael Sampson, B.S. in Parks and Recreation.

TEXAS

  • AMARILLO—Amanda Ortega, B.S. in Natural Sciences Education;
  • ARLINGTON—Stephanie Gatsi, B.S. in Health Sciences; Jason Hill, B.S. in Parks and Recreation;
  • BRISCOE—Kade Zybach, B.B.A. in Finance;
  • CANYON—Susan Lee Butler, Doctor of Pharmacy; Colleyville—Tommie Tyrone, Doctor of Pharmacy;
  • FOLLETT—Ashley Schultz, B.S. in Parks and Recreation;
  • FRITCH—Raelyn Walker, Doctor of Pharmacy;
  • GARLAND—Giang Nguyen, Doctor of Pharmacy;
  • LIBERTY HILL—Steven Smith, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management;
  • RICHARDSON—Jonathan Patterson, B.S. in Parks and Recreation;
  • ROUND ROCK—Allison Hoffmann, B.S. in Elementary Education;
  • SAN ANTONIO—Dru Tomaszewski, B.S. in Health and Physical Education;
  • SLATON—Corey Cook, Doctor of Pharmacy;
  • WAXAHACHIE—Kelsey Ream, M.ED. in Non Certification Sports Management; Brian Solis, B.S. in Parks and Recreation;
  • WHEELER—Hadley Mitchell, B.S. in Technology Education;
  • WICHITA FALLS—Jason Pelz, M.ED. in Non Certification Parks & Recreation Management;
  • WOLFFORTH—Stephen Bayer, Doctor of Pharmacy.

INTERNATIONAL

  • CANADA—Jesse Kulczycki, B.S. in Mathematics Education;
  • NEPAL—Bhaskar Basnet, B.S. in Engineering Physics and Mathematics; Anamika K.C., B.S. in Psychology; Vishnu Pokhrel, B.S. in Engineering Physics; Gaurav Poudyal, B.S. in Health Sciences; Ashis Shrestha, B.S. in Engineering Physics and Mathematics; Pratik Shrestha, B.B.A. in Management.

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |