News and Events

SWOSU 2008 Summer Graduation List

July 28, 2008

A total of 180 students at Southwestern Oklahoma State University completed requirements for either associate, bachelor’s or master’s degrees this summer on the Weatherford and Sayre campuses.

Students who completed their degrees include:

ARIZONA

  • TUCSON—Tanner Houston, B.S. in Park Law Enforcement.

ARKANSAS

  • NATURAL DAM—Grace Fath, B.S. in Biological Sciences.

MISSISSIPPI

  • MOSS POINT—Marcus Millender, B.A. in History.

MISSOURI

  • ROLLA—Kimberly Bennett, B.S. in Health Science.

OKLAHOMA

  • ALTUS—Kristen Bagwell, B.S. in Special Education; Timi Bledsoe, M.Ed. in School Counseling; Christopher Hampton, M.Ed. in Educational Administration; Heather Kirby, B.S. in Elementary Education; Lavona Montgomery, M.S. in School Psychology;
  • ALVA—Cale Willems, M.B.A. in Business Administration;
  • ANADARKO—Mary Klungnes, M.S. in School Psychology;
  • ARNETT—Krista Holloway, B.S. in Elementary Education;
  • BESSIE—Kathryn Wollmann, B.S. in Health Care Administration;
  • BLANCHARD—Elizabeth Ketter, B.S. in Health Science; Jane Woods, M.Ed. in Educational Administration;
  • BROKEN ARROW—Keri Glidewell, B.S. in Health Science; Alicia White, B.S. in Health Care Administration;
  • BURNS FLAT—Jimmie Delp II, B.S. in Exercise Science; Austin Ellis, B.B.A. in Management;
  • CAMARGO—Calvin Cole, B.B.A. in Finance and B.B.A. in Accounting;
  • CANADIAN—Stewart Berrong, B.S. in Psychology;
  • CANUTE—Alison Kos, B.S. in Elementary Education;
  • CARNEGIE—Cody Dupler, B.A. in History; Matthew McBride, B.A. in Political Science; Jana Rogers, B.S. in Health Care Administration; Lance Scales, B.S. in Parks and Recreation;
  • CHEYENNE—Dustin Batterton, B.B.A. in Finance;
  • CLINTON—Megan Friedrich, B.S. in Elementary Education; Desiree' Graves, B.S. in  Health Information Management; Julie Ruyle, B.S. in Health Care Administration;
  • CORDELL—Kimberly Gerlach, B.A. in English; Kiesha Jones, B.S. in Health Science; Nicholas Lindley, Bachelor of Music Education-Instrumental; Brittani Ogle, B.A. in Political Science; Chanda Powers, M.Ed. in Readng Specialist; Zackary Spradlin, B.S. in Health Science;
  • CORN—Tyler Vogt, B.S. in Park Law Enforcement;
  • COVINGTON—Mark Batt, M.Ed. in Educational Administration; Brian Smith, M.Ed. in Educational Administration;
  • CRESCENT—Christy Jennings, M.Ed. in Educational Administration; Jan Willson, M.Ed. in Educational Administration; Eric Wood, M.Ed. in Educational Administration;
  • DUKE—Angelica Ybarra, B.B.A. in Management;
  • EDMOND—Dakota James, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • EL RENO—Otto Garrett, B.S. in Park Law Enforcement; Melissa Knight, B.A. in Spanish and B.S. in Health Science; Loraine Weekley, B.S. in Health Science;
  • ELK CITY—Charles Joy, B.B.A. in Entrepreneurship; David Miller, B.S. in Health Science; Teri Music, B.S. in Psychology; Crystal Stewart, B.A. in Interdisciplinary Studies; Jordan Williamson, B.S. in Recreation Leadership;
  • ENID—Mary Sloat, M.Ed. in Educational Administration; Janet Vega, M.S. in School Psychology;
  • FORT COBB—Allen Moss, B.A. in Political Science;
  • FORT SILL—Juanita Santos, M.Ed. in Educational Administration;
  • GARBER—Stacey Nease, M.Ed. in Educational Administration;
  • GERONIMO—Natalie Smith, M.S. in School Psychology;
  • GRANITE—Brenna Teel, B.S. in Health Information Management;
  • GUTHRIE—Julie Cook, M.Ed. in Educational Administration; David Ezersky, B.S. in Health Sciences;
  • GUYMON—Kelly Hill, B.A. in Criminal Justice;
  • HOLLIS—Merri Wood, B.S. in Special Education;
  • HOOKER—Carol Cathcart, M.Ed. in School Counseling;
  • HYDRO—Tyler Miller, B.S. in  Biological Sciences; Dustin Smith, B.B.A. in Accounting and B.B.A in Finance;
  • KINGFISHER—Tabitha Cox, B.B.A. in Finance and B.B.A. in Management; Heather King, B.A. in Communication Arts; Matthew Tollefson, B.S. in Biological Sciences; Makylah Wilson, B.S. in Elementary Education;
  • LAWTON—Rachel Brennan, M.Ed. in School Counseling; Karen Cooksey, M.Ed. in Educational Administration; Carneli Jorge-Torres, B.S. in Health Science and B.S. in Clinical Laboratory; Brenda Kelley, M.S. in School Psychology; Adriel Reynolds, Bachelor of Music Performance (Orchestra); Tara Rowley, B.S. in Psychology;
  • MARLOW—Talby Justus, M.Ed. in Educational Administration;
  • MARSHALL—Jeffrey Gillett, M.Ed. in Educational Administration;
  • MCLOUD—Lindsey Kern, B.S. in Elementary Education;
  • MIDWEST CITY—Elisabeth Mustachia, B.S. in Nursing;
  • MINCO—Patrick Rice, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • MOORE—Cody Awbrey, B.S. in Health Science; Danielle Jerden, Master of Music Education;
  • MOORELAND—Brandi Owens, B.S. in Health Science;
  • MOUNTAIN VIEW—Lisa Lucus, M.Ed. in (Non Certification) Parks & Recreation Management; Eric Pritchard M.Ed. in (Non Certification) Parks & Recreation Management; Jenna Zimmerman, B.S. in Health Information Management;
  • MUSTANG—Jennifer Barrett, M.Ed. in Special Education;
  • NOBLE—Jeff Allen, M.Ed. in Educational Administration;
  • NORMAN—James Dragg, B.S. in Parks and Recreation; Joey Slate, M.Ed. in Educational Administration; Meshalini Vijia Kumar, Bachelor of Social Work; Whitney Wallace, Bachelor of Social Work;
  • OAKWOOD—Patricia Acre, M.B.A. in Business Administration;
  • OKEENE—Savannah Burghardt, B.S. in Psychology; Devon Krause, Bachelor of Music Performance (Piano/Organ);
  • OKLAHOMA CITY—Ronnie Boyce, B.B.A. in Entrepreneurship; Roger Clement, M.Ed. in Educational Administration; Staci Engles, M.Ed. in Educational Administration; Juliet Fomunung, B.S. Health Information Management; Jay Kitchens, B.A. in History Education;
  • OOLOGAH—Daniel Pruett, M.Ed. in Educational Administration;
  • OWASSO—Jonathan Bost, Bachelor of Fine Arts Graphic Design;
  • PONCA CITY—Mechell Cash, M.Ed. in School Counseling; Robert Cash, M.Ed. in Educational Administration;
  • ROCKY—Toni Humphrey, B.A. in Spanish;
  • SAYRE—Susan Arnold, B.A. in History; Juliayn Kilhoffer, B.S. in Elementary Education; Joshua Reed, B.B.A. in Management; Katie Seymour, B.S. in Elementary Education;
  • SEILING—Chris Johnson, B.S. in Elementary Education;
  • SEMINOLE—Whitney Stevenson, M.Ed. in School Counseling;
  • SHAWNEE—Katherine Rollins, Bachelor of Music Education-Vocal;
  • STERLING—Ryan Lynes, M.Ed. in School Counseling;
  • STILLWATER—Renee Williams, M.Ed. in School Counseling; Michael Wininger, M.Ed. in Educational Administration;
  • STROUD—Kelly Brown, M.Ed. in Educational Administration; Silas Guerrero, M.Ed. in Educational Administration;
  • TECUMSEH—Ryan Cansler, B.B.A. in Finance;
  • TERRAL—Myra Hamm, M.Ed. in Educational Administration;
  • THOMAS—Robert Holmes, B.A. in History Education;
  • TULSA—Heather Hanselman, B.S. in Biological Sciences; Matthew Watkins, B.B.A. in Marketing;
  • TUTTLE—Richard Collins, M.Ed. in Educational Administration;
  • VERDEN—Mecah Williams, B.S. in Parks and Recreation;
  • WATONGA—Jandra Booth, M.Ed. in Reading Specialist; Amparo Renteria, B.S. in Early Childhood Education; Amanda Riley, B.S. in Elementary Education;
  • WAURIKA—Roger Jessie, M.Ed. in Educational Administration;
  • WEATHERFORD—Sara Bidwell, B.A. in Communication Arts; Robert Bowen, B.S. in Health Science; Lacretia Brown, B.S. in Health Science; Joshua Collins, M.Ed. in (Non Certification) Sports Management; Kelly Dalrymple, B.S. in Psychology; Sarah Defoor, B.S. in Elementary Education; Sean Dooley, Bachelor of Music Education-Instrumental; Austin Foster, B.A. in Political Science; Zachary Grossman, B.A. in Communication Arts; Heather Hayes, B.S. in Health Science; Lisa Hearn, B.S. in Nursing; Wendy Henson, M.Ed. in Social Sciences; Samuel Jennings, B.A. in History; Kinley Jones, Bachelor of Fine Arts Two-Dimensional Studies; Janice Koch, B.B.A. in Accounting; Bo Kroener, B.B.A. in Marketing; Nolan Lawless, M.S. in School Psychology; Leah Logan, B.S. in Psychology; Lauren Lohman, B.A. in Criminal Justice; Tanya Mosier, B.S. in Psychology; McKinley Salomon, Bachelor of Social Work; Sunni Squires, B.S. in Health Science; Ryan Steers, M.Ed. in (Non Certification) Community Counseling; Kyle Stewart, Bachelor of Music Education-Instrumental; Lance Waldrop, Bachelor of Fine Arts Graphic Design; Randi Wallace, B.A. in Communication Arts; Jade Whitehead, B.S. in Health Science;
  • WELEETKA—Gallen Sheneman, B.S. in Health Science;
  • WOODWARD—Christy Huff, B.S. in Elementary Education;
  • YUKON—Matthew Holman, B.S. in Park Law Enforcement.

PENNSYLVANIA

  • MCKEESPORT—Cameron McBride, B.A. in Interdisciplinary Studies.

TEXAS

  • AMARILLO—Jennifer Buccola, M.Ed. in (Non Certification) Parks & Recreation Management; Jamie Evans, B.S. in Health Science; Jeremiah Starkey, B.S. in Health Science;
  • ARLINGTON—Akinsanmi Laja-Akintayo, B.S. in Health Care Administration;
  • CARROLTON—Melinda Butler, B.B.A. in Accounting;
  • CISCO—Timothy Taylor, M.Ed. in Health and Physical Education;
  • DALLAS—Meredith Bush, B.A. in Chemistry;
  • SUNRAY—Monty Goodwin, B.S. in Parks and Recreation;
  • SUNSET—Jessie Heaton, B.A. in Interdisciplinary Studies.

WASHINGTON

  • FORT LEWIS—Terry L. Joiner, B.A. in Interdisciplinary Studies.

WISCONSIN

  • RACINE—Nathaniel Perry, B.A. in Communication Arts.

INTERNATIONAL

  • INDIA—Vaibhav Pandya, B.S. in Mathematics;
  • KENYA—James Gichuki, M.S. in School Psychology;
  • NEPAL—Bigyan Koirala, B.A. in Communication Arts and Political Science;
  • NIGERIA—Opemipo Raji, B.S. in Biological Sciences;
  • SAUDI ARABIA—Abdullah AlQahtani, Bachelor of Fine Arts Graphic Design;
  • ZAMBIA—Mweene Kabunda, B.S. in Information Systems; Anjana Patel, M.B.A. in Business Administration; Pradip Patel, B.B.A. in Accounting;
  • ZIMBABWE—Carl Densem, B.B.A. in Marketing.

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |