News and Events

SWOSU Fall 2008 Graduation List

December 8, 2008

Approximately 266 students from Southwestern Oklahoma State University at Weatherford will complete requirements for either bachelor’s, master’s or doctoral degrees after the current Fall 2008 semester.

These students had the opportunity to participate in the 2008 SWOSU graduation ceremony or go through convocation exercises in 2009 on Saturday, May 9, at 10 a.m. at Milam Stadium on the SWOSU campus.

Students who complete requirements for their degrees this December include:

ARKANSAS:

  • LITTLE ROCK—Stephanie Stuckey, Doctor Of Pharmacy.

ARIZONA:

  • TUCSON—Tanner Houston, B.S. in Park Law Enforcement.

CALIFORNIA:

  • CUPERTINO—Michael Whalen, B.S. in Parks And Recreation;
  • ONTARIO—David Weaver, B.S. in Parks And Recreation;
  • SAN BERNARDINO—Devin McCrory, B.S. in Information Systems.

KANSAS:

  • JUNCTION CITY—Jazzmon Kennerson, B.B.A. in Management.

NEBRASKA:

  • HEBRON—Brittany Wiedel, B.B.A. in Marketing;
  • OMAHA—Thomas Andersen, Doctor Of Pharmacy.

NEW YORK:

  • GLENDALE—Jonathan Fontanet, B.B.A. in Management.

OKLAHOMA:

  • ALBERT—Christopher Pack, B.S. in Parks And Recreation;
  • ALTUS—Kristen Bagwell, B.S. in Special Education; Victoria Chadwick, B.S. in Health Sciences; Christen Phelan, Doctor Of Pharmacy; Christie Rogers, B.A. in English; Joe Stafford, M.Ed. Educational Administration; Whitney Wathen, B.S. in Parks And Recreation;
  • APACHE—Deacon Vice, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • ARAPAHO—Terry Carpenter, M.B.A. in Business Administration;
  • ARDMORE—Jeremy Cook, B.B.A. in Marketing;
  • ARNETT—Candice Kibbe, B.B.A. in Marketing;
  • BINGER—Courtney Hedrick, B.S. In Health Sciences;
  • BIXBY—Rebekah Hewitt, B.B.A. in Management;
  • BLACKWELL—Earl Edgar, M.Ed. in Educational Administration;
  • BOISE CITY—Casey Cochran, B.S. in Biological Sciences;
  • BRISTOW—Sarah Sauter, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • BURNEYVILLE—Jaryn Rainey, B.S. in Exercise Science;
  • BURNS FLAT—Elizabeth Phares, B.S. In Health Sciences;
  • BUTLER—Merlanda Klein, B.A. in Communication Arts;
  • CACHE—Cynthia White, M.Ed. in Educational Administration;
  • CALUMET—Carson Davis, B.B.A. in Entrepreneurship; Danna Farley, B.S. in Early Childhood Education; Kayla First, B.S. in Elementary Education; Adam Thiel, Bachelor Of Fine Arts;
  • CANUTE—Stephen Whittenberg, B.S. in Industrial Technology;
  • CARNEGIE—James McBride, B.S. in Biological Sciences; Kyle Mickley, B.A. in History Education; Trevor Ridgeway, B.S. in Park Law Enforcement;
  • CARTER—Maria Contreras, B.B.A. in Finance;
  • CHEROKEE—Kyle Eckhardt, B.S. in Engineering Technology;
  • CHESTER—Katie Hall, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • CHEYENNE—Dustin Batterton, B.B.A. in Finance;
  • CHICKASHA—Bradley Gore, M.Ed. in Educational Administration; Mona Greenfield, M.Ed. in School Counseling; Tom Greenfield, M.Ed. in School Counseling; Sherry Holdge, M.Ed. in Educational Administration; Danielle McNair, M.Ed. in Mathematics Secondary Education; Scott Palesano, M.Ed. in Educational Administration;
  • CHOCTAW—Brandy Johnson, B.S. in Elementary Education;
  • CLAREMORE—Kristin Bearden, Doctor Of Pharmacy;
  • CLINTON—Arnold Adams III, B.S. in Engineering Technology; Christopher Baker, B.B.A. in Accounting; Allison Bishop, B.S. in Health Care Administration; Courtney Blackmon, B.S. In Health Sciences; Kasey Buchanan, M.Ed. in Non Certification Community Counseling; Eduardo Garcia, B.S. In Health Sciences; Cole Huber, B.A. in History; Queta Juarez, B.S. in Parks And Recreation; Keysha Parker, B.S. in Psychology; Joseph Radke, B.A. in Political Science; Julie Ruyle, B.S. in Health Care Administration; Sarah Smith, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • COLONY—Kelli-Jo Bickell, B.A. in Communication Arts; Christina Payne, B.A. in History;
  • CORDELL—Levi Feltman, B.S. in Biological Sciences; Mark Henry, B.S. in Psychology; Erica Martin, B.S. in Parks And Recreation; Lisa Quintero, B.S. in Engineering Technology; Sheila Raleigh, B.S. in Elementary Education;
  • CUSTER CITY—Darrell Godfrey, B.S. in Parks And Recreation;
  • CYRIL—Tammy Cocheran, M.Ed. in Educational Administration;
  • DACOMA—Rebecca Miranda, B.S. in Elementary Education;
  • DILL CITY—Felisha Allen, B.S. in Elementary Education;
  • DOVER—Melissa Hunt, Doctor Of Pharmacy;
  • DUKE—Casey Wilson, M.Ed. in Non Certification Community Counseling;
  • EAKLY—Alba Deleon, B.A. in Art Education;
  • EDMOND—Christopher Cooper, B.S. in Engineering Technology; Persis Mondal, Doctor Of Pharmacy; Shelee Swartzendruber, B.A. in Economics;
  • EL RENO—John Birdsong, B.B.A. in Finance; Lauren Harrison, B.B.A. in Marketing; Christian Rushing, B.S. in Elementary Education; Jessica Shamblin, B.S. in Early Childhood Education;
  • ELK CITY—Briana Allison, B.B.A in Management; Cassandra Burpo, B.S. in Psychology; Amy Busby, B.S. in Elementary Education; Saxon Carter, B.S. in Exercise Science; Roy Herndon, B.S. in Elementary Education; Micah Kilhoffer, B.S. in Parks And Recreation; Ashley Laufer, B.S. in Elementary Education; Jie Mei Ma, B.B.A. in Accounting; Grant Miller, B.S. in Industrial Technology; Halla Powers, B.A. in Political Science; Jeff Schachle, B.S. in Industrial Technology; Lauren Sutter, B.B.A. in Accounting; Christen Westdyke, B.A. in Political Science; Adam Yow, B.S. in Engineering Technology;
  • ENID—Kenneth Green Jr., Bachelor Of Fine Arts;
  • FLETCHER—Nicholas Pardon, B.A. in Chemistry;
  • FORT COBB—Allen Moss, B.A. in Political Science;
  • GEARY—Afton Brower, M.Ed. in Educational Administration;
  • GOODWELL—Seth Womack, M.Ed. in Non Certification Sports Management;
  • GORE—Travis Cockrell, B.S. in Health Sciences;
  • GOULD—Corie Orr, B.S. in Early Childhood Education;
  • GRANDFIELD—Travis Baughman, Doctor Of Pharmacy;
  • GRANITE—Patricia Annis, B.S. in Elementary Education; Rellon Sampler, M.Ed. in Educational Administration;
  • GUTHRIE—Heather Williams, B.B.A. in Management;
  • HAMMON—Ashlyn Hodge, B.B.A. in Accounting;
  • HITCHCOCK—Adam Wilczek, B.S. in Technology Education;
  • HOBART—Margaret Dungan, B.B.A. in Entrepreneurship; Julie Funkhouser, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • HYDRO—Jeremy Bussey, M.Ed. in Educational Administration; Kesha Carney, B.B.A. in Management; Jerod Findley, B.S. in Parks And Recreation; Amber Jones, B.S. in Nursing; Joshua Musick, M.Ed. in Non Certification Sports Management;
  • KINGFISHER—Tabitha Cox, B.B.A. in Management and B.B.A. in Finance; Chris Craig, B.S. in Parks And Recreation
  • LAWTON—Juliane Hardeman, M.S. In School Psychology;
  • LEEDEY—Megan Franks, B.A. in Communication Arts;
  • MIDWEST CITY—Ryan Starzenski, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • MOORE—Kristi Billings, B.S. in Exercise Science; Daniel Keller, Doctor Of Pharmacy; Gregory Perrymore, M.Ed. in Educational Administration;
  • MOUNTAIN VIEW—Eric Pritchard, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation Management;
  • MUSKOGEE—Kelly Husted, M.Ed. in Educational Administration; Myles Thomas, M.Ed. in Educational Administration;
  • MUSTANG—Earnest Hixon II, B.S. In Health Sciences; Shambra Pettijohn, B.S. In Health Sciences;
  • OKARCHE—Kevin Ball, B.B.A. in Management; Chelsea Rother, B.B.A. in Marketing;
  • OKEENE—Brada Unruh, B.S. in Early Childhood Education;
  • OKLAHOMA CITY—Blessin Abraham, Doctor Of Pharmacy; Oriabumere Akhigbe, B.S. in Biological Sciences; Ana Diaz, M.Ed. in Non Certification Art; Richard Gelnar, B.A. in History; Justin Griffith, Doctor Of Pharmacy; Marcella Muller, Bachelor of Music Therapy-Vocal; Justin Ransford, Bachelor of Music in Elective Studies; Jessica Speegle, B.A. in Political Science; Eddie Virger III, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • OKMULGEE—Jeremiah Titsworth, Bachelor of Music Therapy-Vocal;
  • OMEGA—Dana Marks, B.S. in Elementary Education;
  • OWASSO—Tony Daniels II, M.Ed. in Non Certification Sports Management;
  • PONCA CITY—Joshua Nation, M.Ed. in Educational Administration;
  • PURCELL—David Howsley, Doctor of Pharmacy; Kelsie Shannon, B.B.A. in Management;
  • ROCKY—Darlene Giblet, B.A. in English;
  • RUSH SPRINGS— Tara Havins, B.A. in English;
  • SAYRE—Alyson Billey, B.A. in Communication Arts; Dustin Coker, B.B.A. in Entrepreneurship; Sheri Robnett, B.S. in Health Information Management;
  • SEILING—Kassy Fosdick, B.S. in Exercise Science;
  • SHARON—Julia Custar, B.S. in Psychology;
  • SHAWNEE—Tejas Patel, Doctor Of Pharmacy;
  • STIGLER—Andrea Oldham, B.S. in Parks and Recreation;
  • TALOGA—Breanne Squires, B.S. in Early Childhood Education;
  • THOMAS—Megan Dobrinski, B.S. in Exercise Science; Nicole Floyd, B.S. in Elementary Education; Miwako Pessoa, B.B.A. in Finance; Asa Zoschke, B.B.A. in Spanish;
  • TULSA—Jessica Howsley, B.S. in Elementary Education; Derek Nightingale, M.B.A. in Business Administration; Bradley Sparks, B.B.A. in Accounting; Scott Ward, Doctor Of Pharmacy;
  • TURPIN—Zane Kirton, B.B.A. in Accounting;
  • VIAN—Albis Ramos, M.Ed. in Educational Administration; Kathy Wingo, M.Ed. in Educational Administration;
  • WATONGA—Jaime Edsall, B.A. in History Education; Jessica Giles, B.A. in Communication Arts;
  • WEATHERFORD—Sophia Biggoose, B.A. in Interdisciplinary Studies; Janice Boswell, M.Ed. in Non Certification Social Sciences; Lacretia Brown, B.S. in Health Sciences; Matt Brown, B.B.A. in Management; Paula Buckmaster, M.Ed. in School Counseling; James Camden, B.A. in History Education; Nancy Cavness, B.A. in History; Matthew Coker, B.S. in Engineering Technology; Joshua Collins, M.Ed. in Non Certification Sports Management; Cody Coppock, B.S. in Engineering Technology; Kathe Corning, M.Ed. Educational Administration; Candice Cotton, B.B.A. in Accounting; Sara Crawford, B.A. in History; Brian Fanning, B.S. in Chemistry; Ross Foster, Doctor of Pharmacy; William Giblet, B.B.A. in Accounting; Danielle Goodall, B.B.A. in Entrepreneurship; Meagan Haasl, B.S. in Health Sciences;  Kimberly Hawkins, B.S. in Elementary Education; Laura Hawkins, B.A. in Communication Arts; Jenna Hays, B.B.A. in Marketing; Lynda Hills, M.Ed. in Non Certification Community Counseling; Stewart Hines, Bachelor Of Fine Arts and Graphic Design; Taylor Jennings, B.A. in Communication Arts; Susan Johnson, B.S. in Engineering Technology; Nolan Lawless, M.S. in School Psychology; Stephanie Lucas, B.S. in Nursing; Thangeswari Maia-Kesnan, M.Ed. in School Counseling; Joy McKillip, B.S. in Biological Sciences; Steven Meyer, B.A. in Criminal Justice; Tyler Miller, B.S. in Biological Sciences; Alison North, B.B.A. in Marketing; Dana Oliver, B.S. in Elementary Education; Michael Rizzi, B.S. in Park Law Enforcement; Robert Roller, B.A. in Criminal Justice; Megan Ruhl, B.B.A. in Finance; McKinley Salomon, Bachelor Of Social Work; Zachary Saunders, M.Ed. in Non Certification Health, Physical Education; Brant Schoonmaker, B.S. in Health And Physical Education; Joanna Schreiner, B.B.A. in Accounting; April Shirvinski, B.S. In Health Sciences; Ryan Steers, M.Ed. in Non Certification Community Counseling; Amy Stinson, B.A. in Spanish; Jennifer Stover, B.A. in Interdisciplinary Studies; Jacob Sullivan, Bachelor Of Fine Arts; Tamra Toohey-Brown, M.Ed. in Special Education; April Walker, Doctor Of Pharmacy; Derek Williams, B.S. in Computer Science; Kelsey Williams, B.S. In Health Sciences; Zachary Willis, M.B.A. in Business Administration; Colten Young, B.S. In Health Care Administration;
  • WOODWARD—Ashley Anderson, B.S. In Biological Sciences; Courtney Hopkins, B.S. in Nursing; Rachel Matthews, Bachelor Of Music Education-Instrumental; Jessie Pingry, Bachelor Of Music Education-Instrumental; Joshua Richardson, B.S. in Parks And Recreation; Jasmin Ruyle, B.B.A. in Accounting; Daniel Turner, B.A. in Chemistry;
  • YUKON—Candace Benda, B.A. in Chemistry; Kristen Clevenger, M.Ed. in Reading Specialist; Tracy Corbin, Doctor Of Pharmacy; Kelly Groves, M.S. In School Psychology; Travis Henson, Bachelor Of Music Education-Instrumental; Jon Jackson, B.A. in Communication Arts; Amanda Moseley, Doctor Of Pharmacy; Mark Pendergraft, B.A. in Criminal Justice.

TEXAS:

  • ALLEN—Jessica Giblet, B.S. in Elementary Education;
  • ANNA—Mark Seigrist, M.Ed. in Educational Administration;
  • ARLINGTON—Brittany Terrell, B.S. in Parks And Recreation;
  • CANADIAN—Maria Ana Martinez, M.B.A. in Business Administration;
  • CANYON—Te Berry, M.Ed. in Non Certification Sports Management;
  • DESOTO—Marcus Walker, B.S. in Parks And Recreation;
  • FRITCH—Wade Hampton, M.Ed. in Educational Administration;
  • GAINESVILLE—Jennifer Wilson, Doctor Of Pharmacy;
  • LANCASTER—Shadeed Muhammad, B.B.A. in Finance;
  • MCQUEENEY—Tiffany Shedrock, B.B.A. in Accounting;
  • MEMPHIS—Daniel Gonzalez, B.A. in Interdisciplinary Studies; 
  • OLNEY—Traci Horany, Doctor Of Pharmacy;
  • SAN ANTONIO—Dru Tomaszewski, B.S. in Health And Physical Education;
  • SANGER—Haley McGuire, B.B.A. in Management;
  • SHAMROCK—Dustin Biggers, B.S. in Industrial Technology;
  • WEATHERFORD—Clarke Hale, B.B.A. in Management;
  • WELLINGTON—Deidre Kane, M.Ed. in School Counseling;
  • WICHITA FALLS—Mollie Baker, Bachelor Of Music Therapy-Instrumental; Charles Hicks, M.Ed. in Educational Administration;
  • WOLFFORTH—Adam Bayer, Doctor Of Pharmacy.

INTERNATIONAL:

  • ARGENTINA—Sebastian Rodriguez, M.B.A. in Business Administration;
  • CANADA—Carly McKinnon, Bachelor Of Social Work;
  • ENGLAND—Patrick McCarthy, B.B.A. in Management;
  • KENYA—James Gichuki, M.S. in School Psychology;
  • NEPAL—Bikesh Dhakal, B.B.A. in Accounting;
  • SPAIN—Angela Conde, B.B.A. in Management;
  • ZAMBIA—Mweene Kabunda, B.S. in Information Systems; Manish Patel, M.S. in School Psychology and Management.

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |