News and Events

History Day Winners Advance to State Competition

April 19, 2011

The District II History Day competition was recently hosted by the Southwestern Oklahoma State University Social Science Department in Weatherford.

History Day is a local, state and national competition of junior and senior high school students designed to promote the teaching and learning of history in American schools. Students participate in district competitions across Oklahoma in a variety of categories ranging from performances to exhibits and websites. 

Winners in each category advance to the state competition on May 4 at the Oklahoma History Center in Oklahoma City. Winners at the state level advance to the national competition held in Washington, D.C. Social science faculty served as judges for the event along with advanced history majors, SWOSU President Randy Beutler and College of Arts and Sciences Dean Radwan Al-Jarrah.

For more information regarding Oklahoma National History Day simply visit http://ok.nhd.org or contact Dr. Fred Gates or Dr. John Hayden in the SWOSU Social Science Department.

The winners advancing to the state competition from the recent SWOSU district competition are: 

Individual Website:  Junior Division

1st Place 
Ryan Chapderaine  “Atomic Bomb Debated.”  (Canton)
2nd Place Maegann Brandly   “American Diplomacy and the Berlin Wall.”  (Canton)
3rd Place
Morgan Allison     “Lips that Touch Liquor:  Prohibition through the Eyes of American Women.” (Canton)

 Exhibits

Junior Individual Division
1st Place   Carsi Newton  “When Rosie Didn’t Want To Go Home:  The Women’s Rights Debate in Post World War II America.”  (Canton)
Junior Group Division
1st Place Jordan Hughes, Taylor Knight “Two Women Who Dared.” (Burns Flat-Dill City)
2nd Place   Brooke Kephart, Cade Mitch “Kill the Indian, Save the Man.”  (Canton)
Senior Group Division
1st Place   Alexis Hayden, Elizabeth Hertzel, Pearl Ochoa “We Will Give Them Battle.”  (Hydro Eakly)

Performances

Junior Individual Division
1st Place  Brianna Palacios “Pancho Villa:  Outlaw Villain or Hero of the Revolution?” (Canton)
Senior Individual Division
1st Place    Jake Sanderson “An Gorta Mor:  Consequences of Failed Diplomacy.”  (Canton)
Junior Group Division
2nd Place   Savannah Conrady, Sierra Conrady “Two Un-segregated Hearts:  The Grimke Sisters Fight For Equality.”  (Canton)
1st Place      Marci Howerton, Luke Fuqua, Isaac Sanderson, “Moonshine, Mobsters, and Morality:  The Prohibition Debate in America.”  (Canton)
Senior Group Division
1st Place Christiana Hayden, Balvina Ochoa “May God Have Mercy on My Soul:  The 1981 Irish Hunger Strike.”  (Hydro-Eakly)

Documentaries

Junior Individual Division
1st Place    Johanna Galvan “Pro Live versus Pro Choice:  America and the Abortion Debate.”  (Canton)

Papers

Junior Division
1st Place   Dillan Chaloupek “Cuban Missile Crisis.”  (Canton)

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |