News and Events

SWOSU Announces Graduates for Fall Semester

December 7, 2011

Approximately 301 students from Southwestern Oklahoma State University at Weatherford will complete requirements for either associate’s, bachelor’s, master’s or doctoral degrees after the current Fall 2011 semester.

These students had the opportunity to participate in the 2011 SWOSU graduation ceremony or go through convocation exercises in 2012 on Saturday, May 12 at 10 a.m. at Milam Stadium on the SWOSU campus.

Students who complete requirements for their degrees this December include:

ALABAMA

  • BOLIGEE—Curtis Nickson, B.B.A. in Accounting.

ARKANSAS

  • DELIGHT—Jase Johnson, B.S. in Parks and Recreation;
  • PALESTINE—Frederick Leak, B.S. in Exercise Science;
  • RUSSELLVILLE—Natoshia Hankins, B.S. in Health Sciences.

CALIFORNIA

  • SAN BERNARDINO—Anthony Laws, B.S. in Psychology;
  • SAN FRANCISCO—Jaymes Kirksey Bachelor of Music Performance;
  • VISALIA—Evan Jarrett, M.B.A. in Business Administration.

COLORADO

  • PALMER LAKE—Jodi Corley, B.S. in Health Sciences.

IOWA

  • SIOUX CITY—Ryan Richtermeier, B.B.A. in Entrepreneurship.

KANSAS

  • LIBERAL—Cathi Crosier, M.Ed. in School Counseling; Kathryn Singer, M.Ed. in School Counseling;
  • PLAINS—Kayla Argo, B.A. in English and B.A. in Communication Arts.

MISSOURI

  • COLUMBIA—Amber Spaeth, Bachelor of Music Therapy-Vocal/K.

NEW YORK

  • ASTORIA—Jared Prock, M.Ed. in Non Certification Sports Management.

NORTH DAKOTA

  • DICKINSON—Tasha Steinbach, B.S. in Industrial Technology.

OKLAHOMA

  • ALEX—Nicole Bauman, M.Ed. in School Counseling;
  • ALTUS—Kimberly Carpenter, M.S. in Community Counseling; Aaron Daniels, Bachelor of Music Education-Instrumental; Hung Ho, B.S. in Computer Science; Kimberly Hukill, M.S. in Community Counseling; Kristin Kirtland, M.Ed. in Non Certification Health, Physical Education; Steven Prater, B.B.A. in Management; Christie Rogers, M.S. in Community Counseling; April Sirmons, B.B.A. in Management; Casey Utesch, Doctor of Pharmacy; Shelby Vinyard, B.S. in Health Information Management;
  • ANADARKO—Patrick Moore, M.Ed. in Educational Administration;
  • BARTLESVILLE—Tamara Wilson, M.Ed. in Educational Administration;
  • BEAVER—Samuel Engelman, B.A. in History;
  • BLAIR—Jarred Bechtel, B.S. in Computer Science;
  • BLANCHARD—Caleb Cole, B.S. in Parks and Recreation; Loyd Conner, M.Ed. in Educational Administration;
  • BROKEN ARROW—Garrett Schilling, B.S. in Parks and Recreation;
  • BUFFALO—Chelsi England, B.S. in Biological Sciences;
  • BURBANK—Terri Calhoun, M.Ed. in School Counseling;
  • BURNS FLAT—Raymona Hunter, M.S. in Community Counseling; Cory Manuel-Joseph, B.S. in Elementary Education; Stephanie Storm, B.S. in Engineering Technology;
  • BUTLER—Joshua Lee, B.S. in Parks and Recreation;
  • CANTON—Jennifer Parker, B.S. in Nursing;
  • CANUTE—Margaret Camden, M.Ed. in Reading Specialist; David Schones, B.S. in Industrial Technology;
  • CARNEGIE—Ada Hainta, A.S. in Tribal Administration; Rebecca Salazar, B.S. in Psychology;
  • CEMENT—Holley Ladymon, B.S. in Biological Sciences; Jason Reed, M.B.A. in Business Administration;
  • CHEROKEE—Kurtis Eckhardt, B.S. in Engineering Technology;
  • CHEYENNE—Kourtney Bailey, B.B.A. in Management;
  • CHICKASHA—Krista Cochran, M.Ed. in School Counseling;
  • CLAREMORE—Rodney Carter, M.Ed. in Educational Administration; Debra Cox, M.Ed. in Educational Administration; Jeffery Harris, M.Ed. in Educational Administration; Lynda Vice, M.Ed. in Educational Administration; Dawna Watkins, M.Ed. in Educational Administration;
  • CLINTON—James Boone, M.B.A. in Business Administration; Curtis Carpenter, B.A. in Political Science; Anjali Gandhi, B.S. in Health Care Administration; Gladys Hernandez, B.S. in Health Sciences; Stormie Hill, B.B.A. in Marketing; Karan Kapadia, B.S. in Health Sciences; Alison Mayfield, M.B.A. in Business Administration; Korrina Olguin, B.S. in Elementary Education; Jaimala Robinson, B.S. in Elementary Education;  Juan Rosales, Doctor of Pharmacy; Melissa Thompson, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • COLONY—Lindsay McNeill, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • CORDELL—Ashton Dunn, B.S. in Health and Physical Education; Whitney Finch, B.A. in Chemistry; Jamie Tait, B.S. in Elementary Education; Kathy Wedel, B.S. in Elementary Education;
  • CORN—Travis Dyck, B.S. in Park Law Enforcement; Lane Gossen, B.S. in Park Law Enforcement; Emily Kelly, B.S. in Parks and Recreation;
  • CUSTER CITY—Lacey Biddy, B.S. in Early Childhood Education;
  • CYRIL—Jasmine Cocheran, B.A. in Communication Arts; Tyrone Turner, B.B.A. in Management;
  • DAVIS—Mallory Cowan, B.S. in Early Childhood Education;
  • DEWAR—Debby Brice, M.Ed. in School Counseling;
  • DRUMMOND—Elizabeth Bartnick, B.S. in Nursing;
  • DRUMRIGHT—Brian Burden, M.Ed. in Educational Administration; Krista Burden, M.Ed. in Educational Administration;
  • DUKE—Kerra Lewis, B.S in Exercise Science;
  • DURANT—George Weaver, B.S. in Nursing;
  • EDMOND—Joshua Hammond, B.B.A. in Management; Lisa Lundgren, M.S. in Community Counseling; Tammy Schroder, B.S. in Nursing;
  • EL RENO—Vanessa Gallegos, B.A in Spanish; Sydney Gonzales, B.S. in Psychology; Ronda Moss, M.Ed. in School Counseling; John Weekley, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • ELK CITY—Jennifer Fuchs, B.S. in Nursing; Christy Gordon, B.S. in Elementary Education; Keenan Haught, B.A. in Political Science; Lane Henry, B.B.A. in Management; Tisha Herndon, B.B.A. in Entrepreneurship; David Jefcoat, B.B.A. in Entrepreneurship; P. Lewallen, B.S. in Parks and Recreation; Desaree Lovelace, B.S. in Health Sciences; Alex Werner, B.S. in Exercise Science;
  • ENID—Xavier Prince, B.B.A. in Management; Brandy Terry, A.S. in Cheyenne Arapaho Tribal College General Studies;
  • ERICK—Kaley Davis, B.S. in Exercise Science;
  • FORT COBB—Heather Holdge, B.S. in Early Childhood Education;
  • FOSS—Sarah Hargis, B.S. in Elementary Education;
  • FREDERICK—Christopher Hayes, B.S. in Health Sciences;
  • GEARY—Lisa Mayer, M.S. in Management;
  • GOLDEN—Kristen Clouse, B.S. in Nursing;
  • GRACEMONT—Darren Dorrell Jr., B.B.A. in Entrepreneurship;
  • GRANITE—Cory Pence, B.S. in Engineering Technology;
  • GUTHRIE—Cameron Sisco, B.S. in Park Law Enforcement;
  • GUYMON—Andrea Kaiser, Doctor of Pharmacy;
  • HAMMON—Casey Elliott, B.S. in Mathematics Education; Caleb Flick, B.S. in Parks and Recreation;
  • HINTON—Jaqueline Boling, B.B.A. in Marketing; Andrew Mosley, B.S. in Elementary Education; Bethanie Novak, B.S. in Elementary Education; Kelly Woods, B.S. in Nursing; HOLDENVILLE—Alex Sherry, B.S. in Health Sciences;
  • HOLLIS—Caitlin Atwood, B.S. in Psychology; Jared Schulz, B.S. in Elementary Education;
  • HOMINY—Sheach Bates, B.S. in Biological Sciences;
  • HYDRO—Luke Bailey, B.S. in Industrial Technology; Trevor Bright, B.B.A. in Management; Courtni Covington, B.A. in Political Science; Kristen Lasley, M.Ed. in Reading Specialist;
  • IDABEL—Bethany Stewart, B.S. in Nursing;
  • KINGFISHER—Raven Cruz, B.S. in Elementary Education;
  • LAHOMA—James Dragg, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation Management; Emma Grosz, Bachelor of Music Education-Vocal;
  • LAVERNE—Andrea McBee, M.S. in Community Counseling;
  • LAWTON—Marcus Barker, B.A. in Chemistry; Brooke Ghosn, B.A. in Chemistry;
  • LEEDEY—Jessica Hutcheson, B.B.A. in Management;
  • LEXINGTON—Ryan Pieper, M.Ed. in Educational Administration;
  • LONGDALE—Kaleb Kemp, B.S. in Park Law Enforcement;
  • LUTHER—Amber Cowart, B.S. in Nursing;
  • MANGUM—Kylie Peeler, B.A. in History Education; John Sheperd, B.B.A. in Finance;
  • MARIETTA—Yesenia Soto, B.S. in Biological Sciences;
  • MARLOW—Nicole Ensley, B.B.A. in Entrepreneurship; Tara Price, B.S. in Psychology; Amy Underdown, Doctor of Pharmacy;
  • MERIDIAN—Kimber Bohard, B.S. in Nursing;
  • MIAMI—Anthony Randle, M.Ed. in Non Certification Sports Management;
  • MOORE—Christina Elliott, B.S. in Nursing; Britnee Goure, M.B.A. in Business Administration; Madison Mills, M.S. in Community Counseling; Dustin Morningstar, Bachelor of Music Performance; Carrie Roberts, B.S. in Health Sciences; Kerry Welch, B.S. in Parks and Recreation;
  • MUSTANG—Sean Ivins, Bachelor of Music Education-Instrumental; Lyndsay Rothman, B.S. in Nursing; Karena Van Horn, Bachelor of Music Studies;
  • NEWCASTLE—Jeremy Hickman, M.Ed. in Educational Administration;
  • NINNEKAH—Jeremy Leatherwood, B.S. in Engineering Technology; Lisa Savage, M.Ed. in School Counseling;
  • NORMAN—Joseph Shaeffer, Doctor of Pharmacy; Jill Storment, B.S. in Nursing;
  • OKARCHE—Amanda Booze, B.S. in Natural Sciences Education; Wendi Carter, B.S. in Elementary Education;
  • OKEENE—Amanda Benham, B.S. in Health and Physical Education; Taylor Heckart, B.S. in Health Sciences;
  • OKLAHOMA CITY—Thamer Al-Jarrah, M.B.A. in Business Administration; Tracee Barton, B.S. in Nursing; Scott Charlton, Doctor of Pharmacy; Lindsay Compton, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation Management; Micah Devonshire, B.S. in Early Childhood Education; Lindsey Johnson, M.Ed. in School Counseling; Justin Le, B.A. in Chemistry; Brittany Mack, B.S. in Exercise Science; Anthony Montgomey, M.S. in Management; MyLinh Nguyen, Doctor of Pharmacy; Teresa Nguyen, Doctor of Pharmacy; Mark Poling, Doctor of Pharmacy; Callie Spikes, B.A. in Interdisciplinary Studies; Eric Taylor, B.S. in Parks and Recreation; Ha Tran, Doctor of Pharmacy; Phuong Vu, Doctor of Pharmacy; Bryan Wilkes, B.B.A. in Finance; Brent Williams, Doctor of Pharmacy;
  • OLUSTEE—Heather-Jo Kelly, B.S. in Elementary Education;
  • OWASSO—Amber Swan, B.S. in Health Sciences;
  • PERRY—Larry Hall, M.Ed. in Educational Administration;
  • PONCA CITY—Michael Deckman, M.Ed. in Educational Administration;
  • PURCELL—Jessica Atkinson, B.A. in Interdisciplinary Studies; Jason Brittain, M.Ed. in Educational Administration; Kaitlyn Keith, M.Ed. in Non Certification Sports Management;
  • REYDON—Dalea Robison, A.S. in Cheyenne Arapaho Tribal College General Studies;
  • RINGLING—Bonnie Farris, B.S. in Biological Sciences;
  • SAPULPA—Hilary Click, B.S. in Psychology; Sondra Nabozny, Doctor of Pharmacy; Michale Palacios, M.Ed. in School Counseling;
  • SAYRE—Keeley Reeves, B.S. in Elementary Education; Donna Gail Robison, B.S. in Nursing;
  • SEILING—Minoma Littlehawk-Sills, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • SENTINEL—Pamela Sarver, M.Ed. in Non Certification Elementary Education;
  • SKIATOOK—Jesse LeMaster, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • SNYDER—Amy Rowlings, M.B.A. in Business Administration;
  • STILLWATER—Brady McCullough, M.Ed. in Educational Administration; Willy Qu, Doctor of Pharmacy;
  • STILWELL—James Keys, B.S. in Exercise Science;
  • STRATFORD—Kenneth Bailes, Doctor of Pharmacy;
  • TALALA—Kendra Adkins, M.Ed. in Educational Administration; Laura McMillen, M.Ed. in Educational Administration;
  • TALOGA—Stefanie Ward, B.B. A. in Accounting;
  • TEXHOMA—Brock Oyler, B.S. in Parks and Recreation;
  • THOMAS—Tara Eschenbacher, B.S. in Exercise Science;
  • TISHOMINGO—Scotty Black, Doctor of Pharmacy;
  • TULSA—Heather Leach, M.B.A. in Business Administration; Joshua Marquette, B.S. in Chemistry;Toni Trim, B.A. in History;
  • TUTTLE—Erin Patton, M.Ed. in Educational Administration; Sue Shultz, B.S. in Nursing;
  • VICI—Kelsey Boone, M.B.A. in Business Administration;
  • VINSON—Deneile Nash, B.S. in Psychology;
  • WALTERS—Robert Griffith, M.Ed. in Educational Administration;
  • WASHINGTON—Jeffery Hall, M.Ed. in Educational Administration;
  • WATONGA—Seasha Green, B.S. in Early Childhood Education; Ashley Keel, A.S. in Cheyenne Arapaho Tribal College General Studies and B.S. in Industrial Technology; Gaylen Oppel, B.S. in Park Law Enforcement;
  • WEATHERFORD—Brett Baker, B.S. in Biological Sciences; Carlos Bates, B.A. in Political Science; Tanner Beebe, B.B.A. in Management; Shannon Beisel, B.S. in Early Childhood Education; Allison Biscoe, B.B.A. in Finance; B.G. Biscoe, B.B.A. in Finance; LaVonna Bradstreet, B.A. in Interdisciplinary Studies; Kimberly Clayton, B.S. in Special Education; Robin Coldiron, B.B.A. in Entrepreneurship; John-Hiram Denton, B.A. in Interdisciplinary Studies; Staci Eustace, B.B.A. in Management; Jennifer Friesen, A.S. in Cheyenne Arapaho Tribal College General Studies; Chad Gassett, Doctor of Pharmacy; Logan Gates, B.S. in Park Law Enforcement; Taylor Ging, M.S. in Management; Crystal Horn, B.A. in English; Kristen Jarrett, M.B.A. in Business Administration; Robert Kerbo, B.A. in Criminal Justice; Chase Kimbrough, B.B.A. in Management; Haley Kliewer, M.B.A. in Business Administration; Lata Koirala, B.S. in Biological Sciences; Eddy Lepatio, M.B.A. in Business Administration; Lindsey Liebscher, B.B.A. in Marketing; Tami Lindsey, M.B.A. in Business Administration; Abram McMahan, Doctor of Pharmacy; Kimberly Mennel, M.Ed. in Reading Specialist; Krystal Milkeraitis, B.S. in Exercise Science; Tyler Mullins, B.B.A. in Entrepreneurship; Lea Norvelle, A.S. in Cheyenne Arapaho Tribal College General Studies; Sean  O'Brien, B.S. in Biological Sciences; Christopher Parton, A.S. in Cheyenne Arapaho Tribal College General Studies; Loni Prairie Chief, A.S. in American Indian Studies; Chad Rice, B.B.A. in Entrepreneurship; Wade Roberts, B.S. in Parks and Recreation; Carlos Ruiz, M.Ed. in Non Certification Parks & Recreation Management; Emily Scheffler, B.S. in Parks and Recreation; Raymond Scott, B.S. in Park Law Enforcement; LaKesha Seals, B.A. in Chemistry; Bhisma Shrestha, B.B.A. in Accounting; Logan Sides, B.A. in Communication Arts; Ingrid Simmons, Bachelor of Music Education-Instrumental; Wendy Slater, B.B.A. in Marketing; Dustin Thompson, B.A. in Interdisciplinary Studies; Benjamin Van Treese, B.S. in Computer Science; Auriel Verser, B.B.A. in Management; Lexi White, B.S. in Psychology; Kevin Wilson, B.S. in Chemistry; Miracle Yapsawaki, B.S. in Psychology;
  • WILLOW—Christy Pollard, M.Ed. in Educational Administration;
  • WOODWARD—David Brown, B.A. in Interdisciplinary Studies; Kyle Johnson, Bachelor of Fine Arts Two-dimensional Studies; Shawn Poole, Doctor of Pharmacy; Breann Robinson, B.A. in Communication Arts; Cody Teel, B.S. in Parks and Recreation; Nathan Treadaway, M.S. in Management;
  • YALE—Travis Wolff, Doctor of Pharmacy;
  • YUKON—Trevor Beebe, B.S. in Parks and Recreation; Jennifer Cutler, M.Ed. in Educational Administration; Ricky Garver, B.B.A. in Accounting; Toni Humphrey, M.Ed. in Non Certification Elementary Education; Allison Lofties, M.Ed. in School Counseling; Andrew Mackey, B.S. in Nursing; Clifford Pace, B.S. in Industrial Technology; Kelley Patzke, B.S. in Nursing; Brittany Shumate, B.B.A. in Management; Ted Tomichen, Doctor of Pharmacy.

TEXAS

  • AMARILLO—Melissa Terrell, Doctor Of Pharmacy;
  • AUSTIN—Ronald Flemmings, B.A. in Communication Arts; Christian Scott, B.S. in Mathematics;
  • CARROLLTON—Joel Brooks, B.S. in Psychology;
  • DALHART—Whitney Lang, B.S. in Exercise Science;
  • DUBLIN—Zachary Smith, B.S. in Health and Physical Education;
  • FORT WORTH—Ashley Howard, B.A. in Communication Arts;
  • MISSOURI CITY—Jaclyn Tyler, B.S. in Health and Physical Education;
  • PLAINVIEW—James Edwards, Bachelor of Music Education-Instrumental;
  • TEXARKANA—Bonnie Smith, B.S. in Nursing.

INTERNATIONAL

  • INDONESIA—Gloria Yapsawaki, B.S. in Psychology;
  • NEPAL—Aashish Gurung, B.S. in Mathematics Education; Pravash Manandhar, B.S. in Chemistry; Anu Mishra, M.B.A. in Business Administration;
  • PUERTO RICO—Alexander Pagan, B.S. in Exercise Science.

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |