News and Events

SWOSU Announces Graduates for Fall Semester

December 5, 2012

Approximately 305 students from Southwestern Oklahoma State University at Weatherford will complete requirements for either associate’s, bachelor’s, master’s or doctoral degrees after the current Fall 2012 semester.

These students had the opportunity to participate in the 2012 SWOSU graduation ceremony or go through convocation exercises in 2013 on Saturday, May 11 at 10 a.m. at Milam Stadium on the SWOSU campus.

Students who complete requirements for their degrees this December include:

ARKANSAS

  • FORT SMITH—Jessica Ward, Doctor of Pharmacy.

CALIFORNIA

  • LOS ANGELES—Davionne Amie, B.S. in Parks and Recreation;
  • SAN BERNARDINO—Kemaine Thurston, A.S. in Cheyenne Arapaho Tribal College;  
  • WILLIAMS—Cody Parker, B.B.A. in Finance.

ILLINOIS

  • MONTICELLO—Rachel Seibert, B.A. in Interdisciplinary Studies.

KANSAS

  • CHENEY—Cody Quaney, B.B.A. in Accounting;
  • LIBERAL—Davina Underwood, M.Ed. in School Counseling;
  • MANTER—Dalton Loader, M.Ed. in Non-Certification Art;
  • NICKERSON—Kalie Mader, B.S. in Exercise Science. 

MARYLAND

  •  LAUREL—Toluwaleke Olukoya, Doctor of Pharmacy.

OKLAHOMA

  • ALTUS—Kirby Broaddus, B.A. in English; Tony Buchanan, M.Ed. in Educational Administration; Kiona Flicker, M.Ed. in School Counseling; Joseph Forucci, Doctor of Pharmacy; Susie Hinckley, B.S. in Elementary Education; Serenna Hitter, B.B.A. in Management; Jyme Jumper, B.S. in Nursing; Marcus Medlock, B.S. in Exercise Science; April Sirmons, B.B.A. in Management; Nicholas Walker, B.S. in Health Sciences;
  • ARNETT—Shawn Plymesser, B.S. in Mathematics;
  • BARTLESVILLE—Amanda Hancock, M.Ed. in Educational Administration; Matthew Hancock, M.Ed. in Educational Administration; Ryan Lynes, M.Ed. in Educational Administration;
  • BEGGS—Ken Thornburg, A.S. in Wildland Firefighting and B.S. in Park and Wildlife Law;
  • BINGER—Tina Brown-Neely, B.A. in Criminal Justice;
  • BIXBY—Leah Gassett, Doctor of Pharmacy;
  • BLANCHARD—Matthew Evans, B.S. in Park and Wildlife Law;
  • BLUEJACKET—Jon Morris, M.Ed. in Educational Administration;
  • BROKEN ARROW—Robyn Dowdy, Doctor of Pharmacy; Michael Rose, M.Ed. in Educational Administration;
  • BROMIDE—Ryan Williams, Doctor of Pharmacy;
  • BURNS FLAT—Olivia Besser, B.B.A. in Management; Jade Pankratz, B.B.A. in Finance;
  • CALUMET—Rachel Nelson, B.S. in Elementary Education; Rachel Snyder, B.S. in Elementary Education;
  • CANTON—Carlos Estrada, B.S. in Exercise Science; 
  • CARNEGIE—Birdie Aitson, A.S. in American Indian Studies; Marti Branham, B.A. in Interdisciplinary Studies; Jacqueline Hainta, A.S. in American Indian Studies; Chafen Pettit, B.S. in Park and Wildlife Law;
  • CHICKASHA—Dawna Hallmark, M.Ed. in Educational Administration;
  • CHOCTAW—Tiffany Garman, B.S. in Health Sciences;
  • CLAREMORE—Aaron Sunday, B.S. in Engineering Technology;
  • CLINTON—Rachel Colvin, M.B.A. in Business Administration; Paige Flick, B.S. in Elementary Education; Anjali Gandhi, M.B.A. in Business Administration; Karen Garland, Doctor of Pharmacy; Davon Izaguirre, B.S. in Elementary Education; Neema Kapadia, B.S. in Health Sciences; Rochelle Leonard, B.S. in Health Sciences; Oveta Lira, B.A. in Interdisciplinary Studies; Gene Nickel, B.B.A. in Management; David Simpson, B.S. in Psychology; Kelrena Smith, B.S. in Early Childhood Education; Jesse Stratton, M.S. in Community Counseling;
  • CORDELL—Lora Burch, M.Ed. in Educational Administration; Lisa Griffith, B.S. in Early Childhood Education; Sarah Ivy, M.S. in Community Counseling; Andrew Kern, B.B.A. in Marketing; Donnita Oden, B.S. in Organizational Leadership; Sherri Olivera, B.S. in Psychology;
  • COWETA—David Hawkes, A.S. in Wildland Firefighting;
  • CRESCENT—Daniel Ingram, M.Ed. in Educational Administration;
  • DOVER—Mica Andrews, B.S. in Early Childhood Education;
  • DUNCAN—Christopher Crain, Doctor of Pharmacy; Paul Grimes, Doctor of Pharmacy; Dena Hudson, M.Ed. in School Counseling; Zachary Stowers, Doctor of Pharmacy; Clinten Sylvester, B.S. in Parks and Recreation;
  • EDMOND—Stephanie Anderson, B.S. in Nursing; Michael Booker, Doctor of Pharmacy; Bradley Buxton, M.Ed. in Educational Administration; Nitah Kinjah, B.S. in Health Sciences; Kayley Norman, B.S. in Psychology; Ronald O’Hara, M.Ed. in Educational Administration; Daryl Onwuchuruba, B.S. in Biological Sciences; Mitchell Pierson, M.B.A. in Business Administration; Tammy Salem-Berg, B.S. in Nursing; Sheila Smith, B.S. in Nursing; Kyle Williams, M.Ed. in Educational Administration; Emmanuel Yemidale, M.Ed. in Sports Management;
  • EL RENO—Brittany Beverly, B.S. in Elementary Education; Kristi Booher, M.Ed. in School Counseling; Jeniece Felton, M.Ed. in School Counseling; Jessica Holsted, B.B.A. in Accounting; Kacey Kinsey, B.S. in Elementary Education; Malinda Lee, B.B.A. in Management; Amber Mathias, Doctor of Pharmacy; Nicholas Niles, B.S. in Parks and Recreation; Christina Shaver, B.S. in Elementary Education;
  • ELK CITY—Petra Acosta, B.B.A. in Finance; Chara Avera, M.S. in Community Counseling; Stephanie Costello, B.S. in Psychology; John Kincaid, B.B.A. in Finance; Shilo Leatherman, M.B.A. in Business Administration; Katie Maiuro, B.B.A. in Management; Sarah Simpson, B.B.A. in Marketing; Lauren Turner, Bachelor of Music Education-Instrumental; Elizabeth Wilson, B.S. in Mathematics Education;
  • ENID—Lyndsie Davis, M.B.A. in Business Administration; Jonathan McCune, M.B.A. in Business Administration; Frank Neal, Bachelor of Music Education-Instrumental;
  • FAIRVIEW—Codee Classen, B.A. in Interdisciplinary Studies; John Voth, B.S. in Psychology;
  • FAY—Clint Bridgeman, B.B.A. in Business Finance;
  • FOSS—Daisy Ray, B.B.A. in Finance;
  • GEARY—Tammy Adamson, B.B.A. in Accounting; Sierra Goodwin, M.Ed. in Health Sciences and Microbiology;
  • GERONIMO—Colton Rainey, B.B.A. in Marketing;
  • GOULD—Donna Campbell, B.S. in Elementary Education;
  • GRANDFIELD—Adam Keen, B.B.A. in Management;
  • GRANITE—Ella Murray, M.Ed. in School Counseling;
  • GROVE—Margery Hayes, M.Ed. in Educational Administration;
  • GUTHRIE—Teresa Ezersky, M.Ed. in Parks and Recreation Management; Allison Stegman, M.S. in Community Counseling;
  • GUYMON—Javier Witt, B.A.in Communication Arts;
  • HARRAH—Holly Jennings, B.B.A. in Management;
  • HINTON—Kenneth Horn, M.Ed. in Educational Administration; Kyle Patterson, B.S. in Engineering Technology;
  • HITCHCOCK—Ryan Boeckman, B.A. in Interdisciplinary Studies; Emily Scheffler, B.S. in Parks and Recreation;
  • HOBART—Christopher Hebensperger, B.S. in Exercise Science; Shanna Kays, B.S. in Elementary Education; Brian Morris, B.A. in History Education;
  • HYDRO—Jeffrey Crisp, B.S. in Computer Science; Matthew Villines, B.S. in Park and Wildlife Law; Katie Walker, B.S. in Natural Sciences Education;
  • IDABEL—Megan Black, B.S. in Nursing;
  • KEYES—Amber Wood, M.Ed. in School Counseling;
  • KINGFISHER—Kevin Boeckman, B.S. in Computer Science; Jenny Haffey, B.S. in Health Sciences; Teneille Rother, M.Ed. in School Counseling;
  • LAMONT—Jarrod Johnson, M.Ed. in Educational Administration; Connie Tebow, M.Ed. in Educational Administration; Lori Tingley, M.Ed. in Educational Administration;
  • LAVERNE—Samantha Little, B.B.A. in Marketing;
  • LAWTON—Gregory Brewer, B.S. in Computer Science; Jeffrey Dorrell, M.Ed. in Natural Sciences Secondary Education; Dana Fouse, B.S. in Nursing;
  • LEEDEY—Rachel Kauk, B.S. in Biological Sciences;
  • LOOKEBA—Tyler Johnston, B.S. in Exercise Science; Kaleb Recker, B.S. in Park and Wildlife Law;
  • MANGUM—Anduril White, B.S. in Elementary Education;
  • MARLOW—Kim Colley, M.Ed. in Educational Administration;
  • MCALESTER—Larry Barnett, B.A. in Criminal Justice;
  • MENO—Allyson Doane, B.B.A. in Marketing and B.B.A. in Management; 
  • MIAMI—Kayla Cox, B.S. in Psychology; Delores Harlan, M.Ed. in Educational Administration;
  • MIDWEST CITY—Lisa Roche, B.B.A. in Management;
  • MINCO—Mark Whalen, B.S. in Natural Sciences Education;
  • MOORE—Jessica Dodson, B.S. in Nursing; Jamie Hutson, B.S. in Health Sciences; Jami Rogers, B.S. in Elementary Education;
  • MOORELAND—Justin Lee, B.S. in Industrial Technology;
  • MOUNTAIN VIEW—Lindsey Bottom, M.S. in Community Counseling; Lecinda Zimmerman, B.S. Parks and Recreation;
  • MULHALL—ALanna Day, B.A. in English Education;
  • MUSKOGEE—Jeramy Branchcomb, M.Ed. in Educational Administration; Zachary Sellers, B.S.in Health and Physical Education; Christopher Sherwood, M.Ed. in Educational Administration;
  • MUSTANG—James McGinn III, B.S. in Nursing; Rachel Shropshire, Bachelor of Fine Arts in Two-dimensional Studies;
  • NORMAN—Imelda Garner, B.S. in Nursing;
  • OKEENE—Chance Fisher, Bachelor of Fine Arts in Graphic Design;
  • OKLAHOMA CITY—Oriabumere Akhigbe, B.S. in Biological Sciences; Dana Clark, M.S. in Community Counseling; Walter Cortez, B.A. in Chemistry; Jennifer Curtis, B.S. in Early Childhood Education; Dustin Daugherty, B.S. in Park and Wildlife Law; Sundie Garrison, M.Ed. in School Counseling; Sabrina Haj, B.S. in Biological Sciences; Dennis Holford, M.Ed. in Educational Administration; Lindsey Johnson, M.Ed. in School Counseling; Joice Jose, Doctor of Pharmacy; Gary Lambert, B.S. in Nursing; Aaron Layden, B.S. in Exercise Science; Kori Longoria, B.S. in Early Childhood Education; Estrella Lopez Ortiz , Bachelor of Fine Arts in Graphic Design; Michael McMillin, M.Ed. in Educational Administration; Cynthia Momanyi, B.S. in Nursing; Krunal Parekh, M.B.A. in Business Administration; Caitlin Ramirez, B.S. in Nursing; Samantha South, B.S. in Nursing; Jasmine Turner, Doctor of Pharmacy; Emily Wilmoth, B.S. in Elementary Education;
  • OKMULGEE—Dayla Dooley, B.A. in English Education; Mandy Flanary, M.Ed. in Educational Administration;
  • PERRY—Joshua Billingsley, B.S. in Parks And Recreation;
  • PIEDMONT—Sierra Gilchrist, B.S. in Psychology;
  • PURCELL—Amanda King, Bachelor of Music in Music Therapy-Vocal/K; Kaisha Mathis, M.Ed. in School Counseling; David Vallerand, M.Ed. in Educational Administration;
  • RINGWOOD—Jeremy Jeffries, B.B.A. in Accounting;
  • ROCKY—Makenzie Mecham, M.Ed. in School Psychometrist;
  • RUSH SPRINGS—Cody Sims, B.S. in Mathematics;
  • SAYRE—Carlita Crook, M.Ed. in Special Education;
  • SHATTUCK—Kahle Young, B.B.A. in Accounting;
  • SHAWNEE—Whitney Watson, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • SULPHUR—Alicia Fahlbusch, B.S. in Parks And Recreation;
  • TAHLEQUAH—Teresa Hayes, Doctor of Pharmacy;
  • TECUMSEH—Julia Griggs, B.S. in Psychology;
  • TEXHOMA—Greg Higgins, M.Ed. in Educational Administration;
  • THOMAS—Angela Farris, Master of Music Education; Larry Pickens, B.S. in Parks And Recreation; Quentin Simpson, B.B.A. in Finance;
  • TIPTON—Kaci Witt, B.S. in Elementary Education;
  • TONKAWA—Douglas Sinor, M.Ed. in Educational Administration;
  • TULSA—Akaraka Onyeju, B.S. in Nursing; Antoinette Smith, Doctor of Pharmacy;
  • TUTTLE—Steven Carel, B.A. in Interdisciplinary Studies; Kevin Ellis, B.A. in History; Kourtney Locke, M.Ed. in School Counseling; David Oberfield, B.B.A. in Management; Jill Rumley, B.A. in English Education;
  • TYRONE—Mandi Cain, M.Ed. in School Counseling;
  • WATONGA—Tyler Bailey, A.S. in Wildland Firefighting and B.S. in Parks And Recreation;
  • WEATHERFORD—Sarah Al-Jarrah, M.B.A. in Business Administration; William Alexander, B.B.A. in Management; Maria Bedoya, B.A. in Interdisciplinary Studies; Kandace Brown, B.S. in Psychology; Thomas Bryant, B.S. in Parks And Recreation; Kaila Burton-Sappington, B.B.A. in Accounting; Meredith Davis, B.S. in Parks And Recreation; Carlin Dyck, M.B.A. in Business Administration; Kim Earp, B.B.A. in Management; Eric Evenson, B.S. in Engineering Technology; Matthew Fender, B.S. in Industrial Technology; Eduardo Garcia, M.Ed. in Health Sciences & Microbiology; Jeremy Garren, B.S. in Special Education; Justin George, B.B.A. in Entrepreneurship; Henry Gorton, B.S. in Health Care Administration; Michael Haines, B.A. in Criminal Justice; Brittni Harris, Bachelor of Fine Arts in Two-dimensional Studies; Jenna Hays, M.Ed. in Sports Management; Krishna Henderson, B.S. in Exercise Science; Emily Herron, B.A. in Interdisciplinary Studies; Shane Hoskins, M.Ed. in Parks & Recreation Management; Christopher Hunter, B.S. in Special Education; Jordan Kelley, B.A. in History Education; Mary Lawless, B.A. in Political Science and B.S. in Psychology; Ryan Lawrence, B.S. in Engineering Technology; Duane Mapel, B.B.A. in Finance; Rachael Merchant, B.A. in Interdisciplinary Studies; Rebecca Merchant, B.A. in Interdisciplinary Studies; Meagan Merkey, B.S. in Elementary Education; Megan Miller, B.B.A. in Management; Brent Moore, Doctor of Pharmacy; Paul Mordi, B.S. in Health Sciences; James Moudy, B.S. in Park and Wildlife Law; Sarah Mueggenborg, B.A. in Communication Arts; Tiffany Mull, M.S. in Community Counseling; Todd O'Daniel, B.B.A. in Entrepreneurship; Stephanie Parker, B.S. in Exercise Science; Rachel Peachey, B.S. in Parks And Recreation; Tamara Powell, B.A. in Chemistry and B.S. in Health Sciences; Sandra Richardson, B.A. in Interdisciplinary Studies; Samantha Shell, M.S. in Community Counseling; Shaun Skinner, B.S. in Engineering Technology; Candy Stevens, B.A. in Chemistry; Cody Taylor, B.S. in Parks And Recreation; Bindu Thapa, M.Ed. in Health Sciences & Microbiology; Bradley Yoder, B.S. in Psychology; Keicil Zama, B.S. in Health Sciences;
  • WOODWARD—Malachi Martin, B.S. in Health Sciences;
  • YUKON—Sini Babu, Doctor of Pharmacy; Robert Frazier, Doctor of Pharmacy; Sharon George, Doctor of Pharmacy; Sandra Holderfield, Doctor of Pharmacy; Lyndsey Kean, A.S. in Cheyene Arapaho Tribal College; Jamie Kruta, B.S. in Parks And Recreation; Nichole Mills, B.B.A. in Finance; Matthew Sample, Doctor of Pharmacy; Nissymol Thomas, Doctor of Pharmacy; Karen Thummel, B.S. in Nursing; Kaila Trepanier, B.S. in Elementary Education; Rubin Varghese, Doctor of Pharmacy; Ryan Waggoner , M.Ed. in Educational Administration; Laura White, B.S. in Nursing; Kelly Williams, B.B.A. in Management; Aryn Wright, Bachelor of Music Education-Instrumental.

TEXAS

  • ALEDO—Haley Hise,B.S. in Exercise Science;
  • ARLINGTON—Courtney Hailey, B.A. in Communication Arts; Mary Owusu, M.B.A. in Business Administration;
  • AUSTIN—Ronald Flemmings, B.A. in Communication Arts;
  • CANADIAN—Lacie Franks, B.A. in English Education;
  • DALLAS—Sarah Kerbo, B.A. in History;
  • DENVER CITY—Erin Spitzer, Doctor of Pharmacy;
  • FRISCO—Ashley Czajka, B.S. in Health Care Administration;
  • KATY—Gwendolyn Ramon, Doctor of Pharmacy;
  • LANCASTER—Alexandria Foster, B.S. in Health And Physical Education;
  • LEONARD—Amber Henderson, B.A. in Political Science;
  • MIDLOTHIAN—Jacquelyn Pizzini, B.B.A. in Entrepreneurship;
  • PERRYTON—Joshua Dodson, Bachelor of Music Education-Instrumental;
  • ROCKWALL—Anna Anderson, B.S. in Early Childhood Education;
  • ROUND ROCK—Reggis Musabika, B.B.A. in Finance;
  • SACHSE—Drake Acord, B.S. in Exercise Science; Elyse Berta, B.S. in Elementary Education;
  • WHITE DEER—Tyler Paul, Bachelor of Music Education-Instrumental.

INTERNATIONAL

  • AUSTRAILIA—Adam Gendall, B.B.A. in Management;
  • INDIA—Dharmesh Patel, M.B.A. in Business Administration;
  • NEPAL—Sukriti Aryal, M.B.A. in Business Administration; Bikesh Dhakal, M.B.A. in Business Administration; Prashamsa Neupane, M.B.A. in Business Administration;
  • ZAMBIA—Mweene Kabunda, B.S. in Health Care Administration.

| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 |