Southwestern Oklahoma State University
The Bark

SWOSU Students Complete Degrees after Summer Semester

A total of 195 students at Southwestern Oklahoma State University complete requirements for either associate, bachelor’s or master’s degrees this summer on the Weatherford and Sayre campus locations.

Students who are scheduled to complete their degrees include:

COLORADO

  • TRINIDAD—Jessica Tortorelli, B.A. in Communication Arts.

GEORGIA

  • ALPHARETTA—Madison Steh, Bachelor of Music Therapy-Instrumental.

KANSAS

  • LIBERAL—Katherine Mulligan, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • SHAWNEE—Laura Motzkus, Bachelor of Music Therapy-Vocal/K; Andreas Torres, B.S. in Exercise Science.

MINNESOTA

  • OAKDALE—Emeche Wells, Bachelor of Fine Arts in Two-dimensional Studies.

OKLAHOMA

  • ALTUS—Joanna Delacruz, B.S. in Nursing - RN To BSN; Michelle Garrison, B.S. in Elementary Education; Angela Loe, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • ANADARKO—Linsey Barger, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • APACHE—Kassie Swanda, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • ARAPAHO—Isac Shephard, Associate in Applied Science in Radiologic Technology;
  • ARNETT—Kevin Holloway, B.B.A. in Management;
  • BEGGS—Jonathan Clay, M.Ed. in Educational Administration;
  • BETHANY—Keely Clements, Bachelor of Music Education-Instrumental; Ali Richards, Bachelor of Music Therapy-Vocal/K;
  • BIXBY—Melissa Brown, M.Ed. in Educational Administration;
  • BLANCHARD—Dereth Harrison, M.Ed. in Educational Administration; Travis Hopper, M.Ed. in School Counseling; Alana McKinney, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • BROKEN ARROW—Cassandra Clark, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • CALUMET—Trisha Newby, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • CANTON—Gena Davis. M.Ed. in Special Education;
  • CARNEGIE—Jamie Hyde, M.Ed. Educational Administration;
  • CARTER—Jacy Bollinger, Associate in Applied Science Radiologic Technology; Ty Normand, B.A. in Criminal Justice;
  • CHICKASHA—Hannah Elrod, B.S. in Psychology; Oscar Hernandez, Master of Music Performance; Tori Weber, M.Ed, in Educational Administration;
  • CHOCTAW—Krystal Taylor, B.S. in Health Information Management and B.S. Health Care Administration;
  • CLINTON—Alyssa Hernandez, B.B.A in Management; Cheryl Morris, Associate in Applied Science in Occupational Therapy; Paige Poeling, B.S. in Nursing - RN To BSN; Devin Ring, B.B.A in Management;
  • COLLINSVILLE—Holly Lincoln, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • COMANCHE—Cassy Hill, B.S. in Parks And Recreation;
  • COPAN—Dalton Loader, M.Ed. in Art;
  • CORN—Jennifer Estes, M.Ed. in Reading Specialist;
  • CUSTER CITY—Micah Mathis, B.A. in Interdisciplinary Studies;
  • DEL CITY—Jason Mulanax, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • DEPEW—Morgan Fairchild, M.Ed. in School Psychometrist;
  • EDMOND—Jarech Page, B.S. in Park and Wildlife Law; Jordan Satterlee, Bachelor of Music Education and Music Educational-Instrumental; Elizabeth Shinn, M.Ed.in Special Education;
  • EL RENO—Gavin Beavers, B.S. in Health And Physical Education; Brady Good, B.S. in Exercise Science; Amy Scott, B.S. in Health Care Administration;
  • ELGIN—Sarah DeLong, Associate in Applied Science in Occupational Therapy; Makenli Ladd, B.A. in Communication Arts;
  • ELK CITY—Samantha Barnett, Associate in Applied Science Radiologic Technology; Gina Bolding, M.Ed. in Educational Administration; Amanda Brown, Associate in Applied Science Radiologic Technology; Keeli Denney, A.S. in General Studies; Paul Gieswein, Associate in Applied Science Radiologic Technology; Lauren Jones, Associate in Applied Science Radiologic Technology; Haley Price, M.Ed. in Educational Administration;
  • ENID—Shanan Conder, M.Ed. in School Psychometrist; Paige Ingraham, B.A. in History; Dallas Krout, M.Ed. in Educational Administration; Brooke McCullough, Bachelor of Music Therapy-Instrumental; Tiffany Piper, Master of Music Instrumental; Conner Zaloudek, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • FREDERICK—Chrissy Chandler, Associate in Applied Science in Occupational Therapy; Jessica Lewis, B.S. in Health Information Management;
  • GEARY—Thomas Burghardt, Bachelor of Fine Arts in Graphic Design;
  • GLENPOOL—Kelsey Spradley, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • HASKELL—Chelsea Mcclure, M.Ed. in School Counseling;
  • HENRYETTA—Shasta Blake, B.S. in Nursing - RN To BSN; Roger Williams, M.Ed. in Educational Administration;
  • HINTON—Desiree Southers, M.S. in Healthcare Informatics and Information Management;
  • HOBART—Brianna Hollister, B.S. in Elementary Education;
  • HOLDENVILLE—Bonnie Mcdaniel, B.S. in Health Care Administration;
  • HULBERT—Ciara Bowlin, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • HYDRO—Brianna Bogdan, B.B.A. in Management;
  • INDIAHOMA—Lauren Lafferty, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • JENKS—Amanda Laboube, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • KENTON—Tucker Heglin, Associate in Science in Wildland Firefighting;
  • LAWTON—Emma Bellofatto, Associate in Applied Science in Occupational Therapy; Dulce Cutty, B.S. in Nursing - RN To BSN; Christa Pulliam, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • LEEDEY—Corianne Scott, B.A. in Communication Arts;
  • LEXINGTON—Jimi Bryen, B.S, in Nursing - RN To BSN;
  • LOYAL—Shayla Buck, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • LUTHER—Carly Wilson, B.S. in Psychology;
  • MANGUM—Jessie Spears, Associate in Applied Science in Medical Laboratory Technician;
  • MIDWEST CITY—Stephanie Bates, Bachelor of Music Therapy-Vocal/K; Denise Gasper, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • MINCO—Jordan Fletcher, B.S. in Health Care Administration and second major Management Samantha Smith, M.Ed. in Educational Administration;  
  • MOORE—Sarah Lawson, B.S. in Nursing - RN To BSN; Sara Perkins, B.B.A. in Management;  
  • MUSKOGEE—Cortney Giles, B.S. in Nursing - RN To BSN; Amber Horn, M.Ed. in Educational Administration;
  • MUSTANG—Jana Davis, B.S. in  Health Information Management; Ranson Gearreald, M.Ed. in Educational Administration; Abigail Odle, B.S. in Health Care Administration; Daniel Ramirez, B.S. in Chemistry;
  • NEWKIRK—Cheyenne Sheets, B.S. in Athletic Training;
  • NOBLE—Bethany Pelton, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • NORMAN—Ronda Brownd, B.S. in Nursing - RN To BSN; Erin Burris, Bachelor of Music Education-Instrumental; Preston Craig, B.S. in Nursing - RN To BSN; Chad Ehrhart, M.Ed. in Sports Management; Mamie Sprinkle, Master of Music Instrumental; John Srader, B.B.A. in Management; Kiley Wilson, B.S. in Organizational Leadership;
  • OKLAHOMA CITY—Jacob Cervantes, B.A. in Interdisciplinary Studies;Kyle Chai, Bachelor of Music Therapy-Instrumental; Lauren Coleman, A.S. in General Studies; Robert, Durham, B.S. in Nursing - RN To BSN; Jeremy Gatlin, M.Ed. in Educational Administration; Donald Kern, B.S. in Nursing - RN To BSN; Kirsten Lucas, Associate in Applied Science Radiologic Technology; Pranjali Sharma, M.B.A. in Business Administration; Linda Sullivan, M.Ed. in Educational Administration; Kyla Taite, B.S. in Nursing - RN To BSN; Christine Tomlinson, B.S. in Organizational Leadership; Rauchel Walker, B.S. in Health Care Administration;
  • OOLOGAH—Clint Kubala, Bachelor of Music Orchestral and Bachelor of Music Education in Instrumental;
  • POCASSET—Maggie Treadaway, B.S. in Exercise Science;
  • POND CREEK—Ashley Hensy, M.Ed. in Educational Administration; Charles Hensy, M.Ed. in Educational Administration;
  • RUSH SPRINGS—Chelsi Williams, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • SALINA—Tracy Burns, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • SALLISAW—Christian Meeks, M.Ed. in Health Sciences & Microbiology;
  • SAND SPRINGS—Ashley King, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • SAYRE—Kurtis Clark, Associate in Science in General Studies; Jordan Hough, Associate in Science in Computer Science; Destry Webb, Associate in Applied Science Radiologic Technology;
  • STILLWATER—Lara Leach, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • TAHLEQUAH—Tressa Simmons, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • TALOGA—Donald Gaines, M Ed. in Educational Administration;
  • THOMAS—David Barnett II, Associate in Applied Science Radiologic Technology; Megan Barnett, Associate in Applied Science Radiologic Technology; Luke Kraft B.S. in Engineering Physics;
  • TULSA—Andrew Benfield, B.S. in Nursing - RN To BSN; Kimberly Claybaugh, B.S. in Athletic Training; Julia Hendrickson, M.B.A. in Business Administration; Irene Lewis B.S. in Nursing - RN To BSN; Christopher Warner, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • TUTTLE—Randie Lee, M.Ed. in Social Sciences;
  • WAGONER—Bret Bouher, M.Ed. in Educational Administration; Brandon Carr, M.Ed. in Educational Administration;
  • WALTERS—Chelby Mansel, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • WATONGA—Kenzi Haigler, Associate in Applied Science in Medical Laboratory;
  • WEATHERFORD—Candice Anthony, M.Ed. in Art; Brady Boyd, B.A. in History; Tyler Crawford, B.B.A. in Finance; Ashton Dickey, B.A. in Interdisciplinary Studies; Allison Dube, M.S in Healthcare Information and Healthcare Informatics; Shayla Epperly, B.S. in Health Care Administration; Austin Ewing, B.S. in Park and Wildlife Law; Victoria Feldkamp, M.B.A. in Business Administration; Michael Garcia, B.A. in Interdisciplinary Studies; Amelia Gorshing, B.S. in Park and Wildlife Law; Tyler Henson, B.S. in Computer Science; Rachel Long, M.Ed. in Classroom Teaching; Jessica Penner, M.B.A. in Business Administration; Tamara Phillips, M.Ed. in Special Education; Royce Ramey, B.S. in Industrial Technology; Heather Reeves, B.S. in Elementary Education; Haley Rogers, B.A. in History Education; Francisca Salcido, B.B.A. in Accounting; Alexander Thurman, B.S. in Park and Wildlife Law; Angie Welch, A.S. in Criminal Justice;
  • WELLING—Amanda Hickman, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • WESTVILLE—Kelsey Woods, B.S. in Health Care Administration Management;
  • WILLOW—Belinda Graham, B.S. in Organizational Leadership;
  • WOODWARD—Allisa Davis, Associate in Applied Science Radiologic Technology;
  • YUKON—Jazmin Alvarado, M.Ed. in Classroom Teaching; Robert Davis, M.Ed. in Educational Administration; Alyssa Friesen, M.Ed. in Classroom Teaching; Logan Gillock, B.B.A in Marketing; Hannah Goodspeed, B.S. in Nursing - RN To BSN; Stefani Johnson, B.S. in Nursing - RN To BSN; Robyn Keele, M.Ed. in Special Education; Sheadrian Moore, M.Ed. in School Counseling; Zachary Oliver, M.Ed. in Educational Administration; Regena Sanders, M.Ed. in Special Education; Kimberly Spillman, B.S. in Nursing - RN To BSN.

TEXAS

  • BOYD—Chasen Starnes, M.S. in Healthcare Information & Healthcare Informatics;
  • CHILDRESS—Ginger Long, Associate in Applied Science in Occupational Therapy;
  • DECATUR—Justin Smith, Associate in Science in Wildland Firefighting and B.S. Parks and Wildlife Law;
  • DESOTO—Zakeius Clerk, B.S. in Exercise Science;  
  • FARMERSVILLE—Taylor Eaves, B.S. in Health Care Administration;
  • FRIONA—Jose Flores, B.A. in Criminal Justice;
  • KERRVILLE—Owen Dickson, M.Ed. in Educational Administration;
  • MCKINNEY—Daylan Dial, B.B.A. in Management;
  • MCLEAN—Tristan Davis, Associate in Applied Science in Radiologic Technology.

UTAH

  • RANDLETT—Kylee Cahoy, Associate in Applied Science in Medical Laboratory Tech.

INTERNATIONAL

  • MEXICO—Xochitl Marquez Rodriguez, Associate in Applied Science Radiologic Technology;
  • SAUDI ARABIA—Moath Abahussain, B.B.A. in Finance; Ali Al-shawaf, B.B.A in Finance and B.B.A in Marketing; Reemah Alkhaldi, B.A. in Communication Arts; Saud Almutairi, B.A. in Criminal Justice; Laila Binshujaa, Associate in Science in Pre-nursing.