SWOSU Students Scheduled to Complete Degrees This Fall Semester

A total of 366 students at Southwestern Oklahoma State University in Weatherford complete requirements for either associate, bachelor’s, master’s or doctoral degrees after the 2016 fall semester.

These students had the opportunity to participate in the 2016 SWOSU graduation ceremony or go through convocation exercises in 2017 on Saturday, May 6, at 10 a.m. at Milam Stadium on the SWOSU campus.

Students who complete their degrees include:

ALASKA

  • ANCHORAGE—Mark Williams, Bachelor of Music Therapy-Instrumental;
  • FAIRBANKS—Jordan Lager, B.A. in History Education.

ARKANSAS

  • FORT SMITH—Melinda Mach, Doctor of Pharmacy;
  • SULPHUR SPRINGS—Colton Moorman, Doctor of Pharmacy.

CALIFORNIA

  • CUPERTINO—Jonathan Garfield, M.Ed. in (Non Cert) Sports Management;
  • FRESNO—Nina Gregory, B.S. in Exercise Science;
  • MIDWAY CITY—Hung Nguyen, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • WINDSOR—Ryan Schmid, B.B.A. in Accounting and B.B.A. in Finance.

COLORADO

  • EVANS—Ariana Olson, B.S. in Biomedical Sciences;
  • WHEAT RIDGE—Ciara Lansdon, B.S. in Health Sciences.

ILLINOIS

  • FRANKFORT—Kyra Archer, M.Ed. in School Psychometrist.

IOWA

  • TIPTON—Ashley Neville, M.B.A. IN Business Administration.

KANSAS

  • LIBERAL—Molly Colvin, M.Ed. in School Counseling;
  • ROLLA—Kori Hall, B.S. in Health Sciences;
  • WICHITA—Nolan Barrientos, B.B.A. in Marketing; Aubrey Boor, B.S. in Psychology; Stephanie Helmke-Costello, M.S. in Healthcare Informatics & Information Management.

MISSOURI

  • LEES SUMMIT—Emily Garcia, B.A. in Communication Arts.

NEW HAMPSHIRE

  • WEST LEBANON—William Sagraves, B.A. in Communication Arts.

NORTH CAROLINA

  • CHAPEL HILL—Beth Campriani, M.Ed. in Educational Administration.

OKLAHOMA

  • ALTUS—Josh Bentley, B.S. in Computer Science; Vanessa Delgado, Bachelor of Music Performance (Orchestra); Alexander Drake, B.S. in Parks and Recreation; Caylee Elkins, B.B.A. in Entrepreneurship; Andee Lantz, B.S. in Elementary Education; Laura Prater, M.S. in Community Counseling;
  • ANADARKO—Dustin Davilla, B.S. in Chemistry; Rebecca Edwards, B.B.A. in Management; Bailey McCann, B.S. in Health Sciences; Brendan Moser, A.S. in Wildland Firefighting; Rachel Yarnell, B.S. in Psychology;
  • ARAPAHO—Jared Cudd, M.Ed. in Educational Administration;
  • ARCADIA—Lacey Campbell, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • ARDMORE—Reba Gillispie, Doctor of Pharmacy and M.B.A. in Business Administration; David Hagan, Master of Music Performance;
  • BARNSDALL—Tyler Schmidt, A.S. in Wildland Firefighting and B.S. in Park and Wildlife Law;
  • BARTLESVILLE—Joseph Alexander, M.Ed. in (Non Cert) Parks & Recreation Management; Courtney Frye, M.Ed. in School Counseling;
  • BETHANY—Wynter Olson-Casallas, M.Ed. in School Counseling;
  • BLAIR—Anne Pelletier, M.S. in Community Counseling; Walter Wright, M.Ed. in (Non Cert) Sports Management;
  • BLANCHARD—LeaAna Gallemore, B.S. in Nursing - RN To BSN; Alexandra Jordan, B.S. in Biological Sciences; Katey Sluder Doctor of Pharmacy and M.B.A. in Business Administration;
  • BROKEN ARROW—Sara Baird, B.S. in Nursing - RN To BSN; Andrew Hayes, M.B.A. in Business Administration; Britney McClure, B.S. in Elementary Education; Uyen Nguyen, Doctor of Pharmacy; Lyan Russell, Doctor of Pharmacy; Joshua Thompson, Doctor of Pharmacy;
  • BURNS FLAT—Lauren Bell, B.B.A. in Accounting; Felicia Hitt, B.S. in Elementary Education; Laci Stegall, B.S. in Elementary Education;
  • CACHE—Shelley Ricci, M.Ed. in School Psychometrist;
  • CALUMET—Sabrina Hougland, B.S. in Engineering Technology;
  • CARNEGIE—Kendi Horton, B.S. in Health Care Administration;
  • CHECOTAH— Michael Andrews, B.S. in Exercise Science; Whitney Evans, Doctor of Pharmacy;
  • CHICKASHA— Cassandra Filip, B.S. in Nursing - RN To BSN; Krista Lynn, B.S. in Nursing - RN To BSN; Benjamin Sanders, B.S. in Computer Science; Andrea Verser, M.Ed. in School Counseling;
  • CHOCTAW—Jerryd Nelson, B.S. in Exercise Science;
  • CLAREMORE— Alexandria Foster, Doctor of Pharmacy;
  • CLINTON—Jalonda Bengs, M.Ed. in School Psychometrist; Hunter Boatwright, Bachelor of Music Therapy-Vocal/K; Britney Brown, B.B.A. in Management; Stephanie Bryan, B.S. in Industrial Technology; Tatiana Dye, B.S. in Health Sciences; Conner Kent, B.A. in Communication Arts; Michael Martinez, B.S. in Psychology; Corvin Smith, B.B.A. in Management;
  • COLONY— Karlee Rains, B.S. in Health And Physical Education;
  • CORDELL—Tucker Blackburn, M.Ed. in (Non Cert) Parks & Recreation Management; Rocklin Pankhurst, B.S. in Engineering Technology; Allison Russell, B.S. in Education Elementary Education;
  • DAVIDSON—Riley Akin, B.B.A. in Marketing;
  • DAVIS—Zachary Maynard, B.A. in History Education;
  • DEPEW—Chelsea Walker, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • DIBBLE—Becky Lee, M.Ed. in School Counseling;
  • DUNCAN—Mason Snider, B.S. in Exercise Science;
  • EDMOND—Conner Bays, B.B.A. in Entrepreneurship; Thomas Bellew, Doctor of Pharmacy; Rebekah Berry, B.S. in Nursing - RN To BSN; Tyler Billen, B.S. in Elementary Education; William Dinkines, B.S. in Health Sciences; Roberta Graham, B.S. in Nursing - RN To BSN; David Hackett, B.S. in Nursing - RN To BSN; Daniel Labay, M.Ed, in (Non Cert) Parks & Recreation Management; Terry Nguyen, Doctor of Pharmacy;
  • EL RENO—Kimberly Davis, B.S. in Exercise Science; Jack Guillory, B.S. in Computer Science; Mika Kelly, M.Ed. in Special Education; Jessica Porter, M.B.A. in Business Administration; Rebecca Schweitzer, B.S. in Early Childhood Education;
  • ELGIN—Lakin Hardzog, B.A. in Communication Arts; E
  • ELK CITY—Angela Barnes, B.S. in Psychology; Robert Battles, M.B.A. in Business Administration; Scott Boese, B.S. in Computer Science; Monica Brownfield, B.S. in Nursing - RN To BSN; Daniel Butcher, B.S. in Engineering Technology; Stephanie Costello, M.Ed. in School Psychometrist; David Garza, B.S. in Engineering Technology; Cameron Gladd, M.Ed. in (Non Cert) Parks & Recreation Management; Houston Hill, B.S. in Parks And Recreation; Amber Simons, B.A. in English;
  • ENID—Jessica Easterwood, M.B.A in Business Administration;
  • FAIRVIEW—Brooke Kusch, M.Ed. in School Counseling;
  • FORGAN—Miranda Lopez, B.S. in Health Sciences;
  • FORT COBB—Clinton Horn, B.S. in Health Care Administration and B.B.A. in Management;
  • FREDERICK—Scott Nelms, B.S. in Exercise Science;
  • GEARY—Quentin Shelton, A.S. in Wildland Firefighting and B.S. in Parks and Recreation;
  • GLENPOOL—Clinton Stanley, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • GRACEMONT—Jordon Sage, B.S. in Engineering Technology;
  • GRANITE—Jade Martin, M.Ed. in School Counseling;
  • GUTHRIE—April Devereaux, B.S. in Nursing - RN To BSN; Cori Fritzler, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • HAMMON—Kimberly Brewster, B.S. in Early Childhood Education; Mark Roles, B.B.A. in Accounting;
  • HARRAH—Emily Morgan, B.S. in Biological Sciences;
  • HOBART—Marisa Bolin, B.A. in English; Jennifer Decker, B.S. in Health Information Management; Jodi Gray, B.B.A. in Management; Christian Hollister, B.S. in Health Sciences; Chandler Smith; B.S. in Elementary Education; Nicholas Tate, B.A. in Criminal Justice;
  • HOLLIS—Julianne Boatwright, B.A. in Interdisciplinary Studies; Colton Hays, B.A. in Criminal Justice;
  • HOYT—Tabitha Parks, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • HYDRO—Robert Chambers, B.S. in Health Care Administration; Dandi Parker, B.B.A. in Management; Hailey Raetz, M.Ed. in Special Education; Emily Watkins, B.B.A in Marketing and B.B.A in Finance;
  • JENKS—Mikah Glasby, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • JONES—Shae Brackett, B.S. in. Mathematics Education;
  • KEYES—Bob Cochran, M.Ed. in Educational Administration;
  • KIEFER— Daniel Mefford, B.B.A. in Accounting;
  • KINGFISHER—Cristhian Casillas De La Torre, B.S. in Engineering Technology; Connie Gallupe, M.Ed. in Educational Administration; Allyson Heskett, B.S. in Engineering Technology; Taylor Holt, B.S. in Elementary Education;
  • LAVERNE—Kyle Cook, B.S. in Exercise Science;
  • LAWTON—Tori Chacon', Doctor of Pharmacy; Katherine Churchill, A.S. in Cheyenne Arapaho Tribal College General Studies; Tara DeLonais, Doctor of Pharmacy and M.B.A. in Business Administration; Neica Edwards, B.S. in Nursing - RN To BSN; Dianna Heckert, M.Ed. in School Psychometrist; Amanda Klein, M.Ed. in School Psychometrist; Joseph Tanifum, B.S. in Engineering Technology;
  • LEEDEY—Katie Brake, B.A. in History Education;
  • LINDSAY—Tiffani Ray, B.S. in Early Childhood Education;
  • MANNFORD—Amy Vantrease, B.S. in Computer Science;
  • MIDWEST CITY—Roscoe Shealy, B.S. in Parks And Recreation;
  • MINCO—Alex Holding, A.S. in Wildland Firefighting and B.S. in Park and Wildlife Law;
  • MOORE—Ashley Bryen, B.S. in Parks And Recreation; Faith Garrett, B.S. in Nursing - RN To BSN; Sydney Hammond, B.S. in Industrial Technology; Hartley James, B.S. in Nursing - RN To BSN; Lizanne Jennings, B.S. in Nursing - RN To BSN; Shelby Stapleton, B.S. in Elementary Education; Nicole Waddle, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • MUSKOGEE—Cortnie Chesser, B.S. in Nursing - RN To BSN; Kyrsten Gamble, Doctor of Pharmacy; Ayssia Rawlings, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • MUSTANG—Sierra Dove, B.S. in Parks And Recreation; Kenton Goering, B.B.A in Management; Kevin Goering, B.A. in Interdisciplinary Studies; Kristine Le, Doctor of Pharmacy; Tonya Moore, B.B.A. in Entrepreneurship; Rachel Wallace, B.S. in Environmental/Organismal Biology; Teresa Williams, B.S. in Elementary Education;
  • NEWALLA—Kelsie Self, B.S. in Psychology;
  • NEWCASTLE—Samira Khashayari-Patten, M.Ed. in Educational Administration; Caroline Stalsworth, M.Ed. in Reading Specialist; Tyler White, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • NOBLE—Jacie Hutcherson, Bachelor in Music Therapy-Instrumental;
  • NORMAN—Rebecca Heaton, B.S. in Nursing - RN To BSN; Sarah Laing, B.S. in Nursing - RN To BSN; Christy Marsley, B.S. in Nursing - RN To BSN; Cassandra Obi, Doctor of Pharmacy; Mica Smith, M.Ed. in School Psychometrist; Letha Starchman, B.S. in Nursing - RN To BSN; Alyson Tinney, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • OKEENE—Kathleen Jung, Master of Music in Instrumental Music Education;
  • OKLAHOMA CITY—Michelle Albauer, B.S. in Nursing- RN To BSN; Nana Asante, Doctor of Pharmacy; Phuong Bui, B.S. in Chemistry and B.S. in Mathematics; Victoria Carroll, B.S. in Nursing - RN To BSN; Huong Doan, B.S. in Nursing - RN To BSN; Megan Edison, in Nursing - RN To BSN; Jade Elliott, Doctor of Pharmacy; Haley Frost, B.S. in Park and Wildlife Law; Cheriden Hawk, B.S. in Elementary Education; Carley James, B.S. in Nursing - RN To BSN; Angelica Lajaunie, B.S. in Health Sciences; Paige Lang, B.A. in Criminal Justice; Karlee Liner, Bachelor of Music Education-Vocal; Kathryn Lower, B.S. in Nursing - RN To BSN; Kayla Lunsford, B.S. in Nursing - RN To BSN; Kassidy Malone, B.S. in Nursing - RN To BSN; Michael Nguyen,  Doctor of Pharmacy; Maria Patterson, B.S. in Nursing - RN To BSN; Lauren Perez, B.S. in Nursing - RN To BSN; Sharon Ramsey, B.S. in Nursing - RN To BSN; April Rempe, B.S. in Nursing - RN To BSN; Will Robinson, B.B.A. in Finance; Amy Ross, M.Ed. in Special Education; Courtney Stark, B.S. in Nursing - RN To BSN; Cara Williams, B.S. in Nursing - RN To BSN; Kayla Zoch, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • PARK HILL—Jalyn Willis, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • PAWNEE—Crystal Biddy, B.S. in Psychology;
  • PERKINS—Charlon McElroy, M.Ed. in School Counseling; Shelby Shurtz, B.S. in Park and Wildlife Law;
  • PIEDMONT—Lacey Benda, B.S. in Nursing - RN To BSN; Ashley Bouknight, B.S. in Nursing - RN To BSN; Paige Bricker, B.S. in Elementary Education; Aubrey Davis, B.S. in Elementary Education;
  • PONCA CITY—Dillon Heskett, B.S. in Engineering Technology;
  • PRAGUE—Paige Worlund, Bachelor of Fine Arts Graphic Design;
  • REYDON—Kristina Nelson, M.Ed. in Educational Administration;
  • ROCKY—Bobbie Pate, M.Ed. in School Psychometrist;
  • SAPULPA—Tyler Williams, B.S. in Engineering Technology; Mallory Wion, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • SAYRE—Hugo Chaparro Valdez, B.S. in Engineering Technology; Caitlyn Johnson, B.S. in Elementary Education; Patton Pugh, B.S. in Health And Physical Education; Jennifer Sheffield, B.B.A. in Management; Vanessa Welk, B.B.A. in Management;
  • SEILING—Mariah Martin, B.S. in Elementary Education;
  • SENTINEL—Vincent Brashears, M.Ed. in Educational Administration; Bryan Holt, B.S. in Health And Physical Education;
  • SHAWNEE—Blake Worlund, Doctor of Pharmacy;
  • SKIATOOK—Augustus Anderson, B.S. in Parks And Recreation;
  • SNYDER—Curtis Collins, B.S. in Computer Science;
  • SPERRY—John Moriarty, Doctor of Pharmacy;
  • STILLWATER—Alfa Abame, B.S. in Biomedical Sciences;
  • TAHLEQUAH—Teressa Simmons, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • TECUMSEH—Jenna Jarrett, B.S. in Nursing - RN To BSN; Caylie Patton, B.A. in Communication Arts;
  • THOMAS—Katy Kirkpatrick, M.S. in Classroom Teaching; Vivian Lime, A.S. in Tribal Administration;
  • TIPTON—Brandi Ward, B.S. in Nursing - RN To BSN;
  • TULSA—Kara Crane, Doctor of Pharmacy; Phillip Cupples, Doctor of Pharmacy; Rachel Gould, B.S. in Nursing - RN To BSN; Chukwuka Osuorji, B.S. in Nursing - RN To BSN; Michael Robinson, Doctor of Pharmacy; Alaina Swanson, B.S. in Nursing - RN To BSN; Dominic Vo, Doctor of Pharmacy; Scott Welch, Doctor of Pharmacy;
  • TUTTLE—Karie Read, M.Ed. in School Psychometrist;
  • VINITA—Connor Couch, A.S. in Wildland Firefighting and B.S. in Park and Wildlife Law;
  • WATONGA—Chelsea Kennedy, B.S. in Early Childhood Education;
  • WEATHERFORD—Taler Alexander, M.Ed. in School Counseling; Mansour Abdulaziz Alkhalifa, B.B.A. in Finance; Hazem Alshahrani, B.S. in Computer Science; Vanessa Amante, B.S. in Health Care Administration; Kevin Baker, B.B.A. in Management;Ashley Balay, B.A. in Criminal Justice; Vivian Bird, B.S. in Chemistry; Victoria Brack, M.S. in Classroom Teaching; Chandra Briggs, B.S. in Early Childhood Education; Eric Burchett, B.S. in Park and Wildlife Law; Emily Campbell, M.Ed. in School Psychometrist; Kelby Cook, B.S. in Engineering Technology; Jacee Crawford, B.S. in Health Sciences; Katrina Detherow, M.Ed. in Social Sciences Secondary Education; Candice Dougherty, B.A. in Art Education; Cody Ewing, A.S. in Wildland Firefighting; Casey Friesen, B.B.A. in Accounting; Crystal Gaylord, M.S. in Community Counseling; Colton Harry, B.S. in Industrial Technology; Sean Hart, B.S. in Exercise Science; Molly Hawkins, B.A. in English; Jessica Heard, M.Ed. in (Non Cert) Sports Management; Shane Henderson, B.S. in Exercise Science; Tyler Henry, B.S. in Industrial Technology; Rachel Hurt, M.B.A. in Business Administration; Casey Jiles, Doctor of Pharmacy; Jacob Johnson, B.A. in Criminal Justice; Satora Johnson, B.S. in Health Care Administration; Kayla Johnston, B.A. in Interdisciplinary Studies; Mary Keen, B.A. in Art Education; Hayley Martin, B.S. in Psychology and B.B.A. in Marketing; Casey Merryman, M.B.A. in Business Administration; Patrick Merryman, B.B.A. in Accounting and B.B.A. in Finance; Jennifer Musgrove, Doctor of Pharmacy; Kaitlin Nootbaar, B.S. in Biological Sciences and B.S. in Natural Sciences Education; Jilynn Parkhurst, B.S. in Elementary Education; Richard Patterson, B.S. in Computer Science; Taylor Rains, B.S. in Health And Physical Education; Sam Ridenhour, B.S. in Park and Wildlife Law; Ricardo Rivera, B.S. in Computer Science; Morgan Roper, B.S. in Psychology; Wesly Rose, A.S. in Wildland Firefighting; Jordan Satterlee, Bachelor of Music Education-Instrumental; Tori Skinner, B.S. in Psychology; Odessa Talley, Bachelor of Fine Arts Graphic Design; Kwame Tate, B.S. in Health Sciences; Legend Tate, B.S. in Health Sciences; ClarkThiessen, B.S. in Park and Wildlife Law; Stewart Tripp, B.B.A. in Management and B.B.A. in Finance; Enid Van Treese, Master of Music Performance; Talon Watkins, B.S. in Industrial Technology; Blane Whitson, B.S. in Parks And Recreation; Whitney Williams, B.B.A. in Accounting;
  • WOODWARD—Susan Fanning, B.S. in Biological Sciences; Jack Hartman, M.B.A. in Business Administration; Weston Hininger, B.S. in Computer Science; Josh Hoffert, B.B.A. in Accounting; James Rea, M.Ed. in (Non Cert) Parks & Recreation Management;
  • YALE—Heather Bledsoe, M.Ed. in Educational Administration;
  • YUKON—Angelina Anaya-Hernandez, Doctor of Pharmacy; Steven Antwine, M.Ed. in Educational Administration; Allison Bedell, B.S. in Elementary Education; Adele Burt, B.S. in Nursing - RN To BSN; Baylea Carrell, B.B.A. in Accounting; Katherine Carter, M.S. in Community Counseling; Lynett Cram, M.S. in Community Counseling; Victoria Denny, Doctor of Pharmacy and M.B.A. in Business Administration; Whitney Dunn, B.S. in Exercise Science; Palmer Ferris, B.B.A. in Marketing; Dao Goodnight, B.S. in Nursing - RN To BSN; Kristin Hall, M.Ed. in Reading Specialist; Sheena Jacob, Doctor of Pharmacy; Brianna Lasley, B.S. in Nursing - RN To BSN; Anthony Mathenge, B.S. in Nursing - RN To BSN; Micah Owens, B.S. in Psychology; Lantz Parks, B.S. in Parks And Recreation; Sherilyn Scott, B.S. in Health Sciences; Ashlee Shrum, B.B.A. in Entrepreneurship; Emily Smith, M.Ed. in Reading Specialist.

TEXAS

  • AMARILLO—Marcus Burk, B.S. in Health And Physical Education; Margaret Musser, B.S. in Engineering Technology;
  • ARLINGTON—Chase Snyder, A.S. in Wildland Firefighting;
  • DALLAS—Priscilla Stuart, M.S.-Healthcare Informatics & Information Management;
  • DENTON—Ashlee Garza Beitinger, B.S. in Engineering Technology;
  • FRISCO—Corinne Choate, B.A. in History; Joanna Collins, M.Ed. in (Non Cert) Sports Management;
  • HEATH—Cori Kelly, B.S. in Natural Sciences Education;
  • HENRIETTA—Chelsey Mawson, M.Ed. in Reading Specialist;
  • IOWA PARK—Corey Williams, Doctor of Pharmacy;
  • KATY—Nicole Schmitz, Doctor of Pharmacy;
  • KAUFMAN—Toni Old, B.S. in Psychology;
  • KELLER—Zachary Britton, B.B.A. in Management;
  • MABANK—Olivia Pannell, B.A. in History Education;
  • OLNEY—Larry Cribbs, B.S. in Mathematics Education;
  • PLANO—Courtney Flores, B.S. in Exercise Science;
  • RICHARDSON—Ken Pham, Doctor of Pharmacy;
  • SHAMROCK—Jessica Cox, M.Ed. in (Non Cert) Elementary Education;
  • WHEELER—Rachel Kidd, B.S. in Health Care Administration and B.S. in Health Sciences; Corie Orr, M.Ed. in School Counseling.

UTAH

  • LOGAN—Derek Bennett, M.Ed. in School Counseling.

INTERNATIONAL

  • CAMEROON—Reine Sinthia Youmbi Yamdjeu, B.S. in Biological Sciences;
  • CANADA—Jacob Stemo, B.S. in Exercise Science;
  • INDIA—Harshith Keshava, M.B.A. in Business Administration; Smitha Krishna, M.B.A. in Business Administration; Deena Mufees, M.B.A. in Business Administration; Deepashree Hosahalli Nagaraj, M.B.A. in Business Administration; Krishnapavan Pinnamaneni, M.B.A. in Business Administration; Kavya Rao, M.B.A. in Business Administration;
  • NEPAL—Rashmi Karna, M.B.A. in Business Administration;
  • NICARAQUA—Otoniel Soza Ramirez, B.A. in Political Science;
  • SAUDI ARABIA—Yazeed Alalhareth, B.B.A. in Management;
  • TAIWAN—Tzu-Chi Lin, Bachelor of Music Therapy-Vocal/K.